3Doodler prezentuje aplikację mobilną do wspomagania nauki druku 3D

Kategoria: Programy i strony www 15 lut 2019

Jednym z podstawowych narzędzi, które wspomaga zabawę początkujących użytkowników długopisów 3D są tak zwane szablony, dzięki którym odrysowujemy konkretne kształty, a następnie łączymy je ze sobą przy pomocy plastycznego filamentu. Szablony takie otrzymujemy zazwyczaj w postaci papierowej lub elektronicznej do samodzielnego wydrukowania. 3Doodler postanowił pójść o krok dalej przygotowując specjalną aplikację, która na ekranie urządzenia mobilnego nie tylko wyświetla szablony do odrysowywania, ale informuje również o kolejnych krokach, jakie musimy wykonać w realizacji naszego projektu.

3Doodler to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny na świecie długopis 3D. To od niego zaczęło się całe szaleństwo ręcznego druku 3D, na fali którego powstały dziesiątki tego typu urządzeń, pośród których znajdziemy całą masę modeli amatorskich oraz bardziej „profesjonalnych”.

Niezależnie od ceny ich zasada działania jest taka sama, a i efekt końcowy naszej zabawy nie powinien też zbytnio różnić się od siebie. To co jednak je od siebie odróżnia to jakość wykonania, co przekłada się bardzo często na to jak długo będą zachowywać swoją pełną sprawność. 3Doodler zaliczamy do długopisów 3D, których wykonanie nie budzi żadnych większych zastrzeżeń.

Aplikacja 3Doodler jest przede wszystkim aplikacją edukacyjną, która ma na celu przybliżenie wszystkim użytkownikom długopisów 3D podstaw ich użytkowania. Odbywa się to przy pomocy licznych samouczków oraz ćwiczeń i gotowych do wykonania projektów. To co jest w tej aplikacji „najciekawsze” to fakt, że do rysowania możemy wykorzystywać ekran naszego urządzenia mobilnego. Wyświetlane kontury modelu odrysowujemy bezpośrednio na nim, a następnie wypełniamy je dowolnym kolorem.

Sama idea wydaje się być całkiem pomysłowa, ale biorąc pod uwagę jak tanie długopisy 3D możemy dzisiaj kupić oraz jak drogie potrafią być flagowe smartfony najlepszych producentów, wiele osób może mieć lekkie obawy przed „jeżdżeniem” rozgrzaną do 230oC końcówką długopisu za 60 zł po ekranie telefonu za 6 000 zł.

Świeżo zainstalowana aplikacja ma uruchamiać się z dziesięcioma preinstalowanymi samouczkami, ale ich liczba będzie się zwiększać wraz z cotygodniowymi aktualizacjami. Każdy projekt ma zawierać szablony oraz instrukcję budowania danego modelu. Ich poziom trudności będzie zróżnicowany tak, aby każdy mógł dopasować go do swoich umiejętności.

Aplikację 3Doodler można już pobierać na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mijo11
mijo11
4 lat temu

I że ja mam na swoim telefonie układać filament o temperaturze 180 C???