Czyszczenie i konserwacja drukarki 3D – technologia FDM

Kategoria: Podstawy druku 3D 27 lut 2019

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdego innego sprzętu elektronicznego, tak i o drukarkę 3D powinniśmy dbać regularnie czyszcząc ją oraz konserwując. Dzięki takim zabiegom będziemy w stanie możliwie jak najdłużej zachować jej pełną sprawność oraz funkcjonalność. Dzisiaj pokażemy jak zadbać o swoją, pracującą w technologii FDM, drukarkę 3D tak, aby jak najdłużej cieszyć się z jej użytkowania.

Poszczególne prace, które będziemy dzisiaj wykonywać możemy podzielić na czynności czyszczące oraz konserwujące. Pierwsze z nich powinniśmy wykonywać zdecydowanie częściej, drugie natomiast kontrolnie lub w razie konieczności. W przypadku konserwacji urządzenia należy pamiętać, że w pierwszej kolejności powinniśmy polegać na zaleceniach jego producenta, a w przypadku ich braku używać środków, których przeznaczenie odpowiada czynnościom, które zamierzamy przy ich pomocy wykonywać.

Czyszczenie drukarki 3D typu FDM

W czasie normalnego użytkowania drukarki 3D, po pewnym czasie potrafi zrobić się na niej, jak również przestrzeni wokół, całkiem niezły bałagan. Poza zwyczajnym kurzem, najczęstszą tego przyczyną są resztki filamentu, które wydobywają się z głowicy podczaj jej nagrzewania się. Najprostszym i najszybszym sposobem na ich pozbycie się z drukarki 3D jest użycie zwykłego pędzla oraz wilgotnej szmatki z mikrofibry.

Jeżeli jakieś elementy naszej obudowy wykonane są z pleksi lub poliwęglanu to najlepiej czyścić je przy pomocy ręczników papierowych lub chusteczek higienicznych, wspomagając się przy tym płynem do mycia okien.

W przypadku kiedy nasza drukarka 3D posiada odsłoniętą elektronikę, to również powinniśmy usunąć gromadzący się na niej z czasem kurz. Zapobiegnie to powstaniu ewentualnego zwarcia. Po każdym wydruku powinniśmy również zadbać o czystość dyszy naszej głowicy drukującej. Zbierający się na niej filament z czasem spala się na „węgiel” i niejednokrotnie jego resztki potrafią przenieść się do nowo wykonywanego wydruku, co w rezultacie może zaburzyć spodziewany efekt finalny naszej pracy.

Usuwanie pozostałości filamentu powinniśmy przeprowadzać zaraz po ostudzeniu się dyszy. Do tego celu możemy posłużyć się nożykiem tapicerskim lub modelarskim, jak również drobnym papierem ściernym. Podczas tej czynności należy zachować czujność i zwrócić uwagę, czy nasza dysza nie jest wykonana z materiału łatwo ścieralnego. Nadmierne użycie papieru ściernego może wówczas mocno nadwyrężyć jej stan. Głowica po czyszczeniu nie musi wyglądać jak nowa, ważne tylko, aby pozbyć się nadmiaru przylepionego do niej tworzywa.

Równie ważne jest dobre wyczyszczenie platformy roboczej przed rozpoczęciem kolejnego wydruku. W pierwszej kolejności, przy pomocy szpachelki, usuwamy grubsze pozostałości wszelkiego rodzaju struktur wsparcia, takich jak brim, czy raft…

…a następnie przy pomocy wilgotnej ścierki zmywamy nasz stół do czysta.

Jeżeli w czasie wydruku posługiwaliśmy się jakimś środkiem adhezyjnym, to istnieje możliwość, że sama woda nie poradzi sobie z nim. W takim wypadku musimy posłużyć się chemią, taką jak na przykład aceton, benzyna ekstrakcyjna lub rozcieńczalnik lakierniczy.

Konserwacja drukarki 3D typu FDM

Do podstawowych czynności konserwacyjnych zaliczyć możemy przede wszystkim smarowanie oraz oliwienie wszelkiego rodzaju pracujących elementów mechanicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o śrubach trapezowych lub kulowych (czy też prętów gwintowanych) oraz wszelkiego rodzaju wałkach liniowych oraz prowadnicach. W zależności od zaleceń ich producenta możemy posłużyć się tutaj na przykład olejem maszynowym, smarem teflonowym lub plastycznym.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie stopnia dokręcenia wszelkiego rodzaju śrub ramy konstrukcyjnej drukarki 3D. W czasie pracy urządzenia powstają drgania oraz wibracje, które z czasem mogą doprowadzić do ich poluzowania się. W efekcie może doprowadzić to do rozkalibrowania się naszej drukarki 3D, a w skrajnych przypadkach nawet do jej uszkodzenia.

Na koniec powinniśmy jeszcze sprawdzić stopień naciągnięcia pasków napędzających osie X oraz Y. Nadmierny luz może powodować przesuwanie się paska na zębatkach podczas szybkiej pracy drukarki 3D, co może przyczynić się do powstawania widocznych na modelach przesuniętych warstwach.

Tak przygotowana oraz zadbana drukarka 3D powinna „odwdzięczyć się” nam długą i bezproblemową pracą.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments