FUNMAT PRO 410 – nowa przemysłowa drukarka 3D od INTAMSYS

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 11 mar 2019

INTAMSYS to chiński producent drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, który znany jest z produkcji urządzeń wyłącznie klasy przemysłowej, zatem w jego ofercie próżno szukać tanich modeli, przeznaczonych na rynek konsumencki, z którymi kojarzymy firmy pochodzące z tego regionu. FUNMAT PRO 410 to kolejna wielkogabarytowa konstrukcja od tego producenta, przeznaczona do druku 3D z materiałów wysokotemperaturowych.

Nazwa FUNMAT może kojarzyć nam się z czymś do zabawy. Model PRO 410 z pewnością nie jest jednak zabawką. Rozwinięcie  nazwy serii tych urządzeń tłumaczyć możemy bowiem jako „materiały funkcjonalne” i do takich właśnie tworzyw jednostka ta została przystosowana. Według producenta, przy jej pomocy, możemy pracować z tworzywami takimi jak chociażby PEEK, PEKK, PPSU, ULTEM, ABS, PC oraz wieloma innymi, uznawanymi za filamenty inżynierskie.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu przy tworzeniu urządzenia wysokotemperaturowego jest oczywiście… wysoka temperatura oraz umiejętne nad nią panowanie. FUNMAT Pro 410 wyposażony został w system podwójnych głowic, które rozgrzać możemy do temperatury 410oC oraz platformę roboczą, która może osiągać temperaturę 160oC. Zamknięta komora robocza z możliwą do uzyskania temperaturą wnętrza sięgającą 90oC, zapewnia z kolei bardzo dobre warunki do pracy z niemal każdym tworzywem wysokotemperaturowym, ograniczając ryzyko wypaczeń oraz pękania modeli.

Obszar roboczy urządzenia pozwala na budowanie modeli 3D o maksymalnych wymiarach 305 x 305 x 406 mm. W samej konstrukcji znajdziemy również kilka udogodnień, dzięki którym praca z FUNMAT PRO 410 jest bardziej efektywna. Wymienić tutaj można chociażby dotykowy, kolorowy panel sterujący, system automatycznego czyszczenia dyszy, automatyczną kalibrację prawidłowej odległości głowic od platformy roboczej, czujnik braku filamentu oraz kamerę do monitoringu pracy drukarki 3D.

FUNMAT PRO 410 pozwala na korzystanie z filamentów firm trzecich, co jest niezwykle istotne dla użytkowników, którzy chcą eksperymentować z różnego rodzaju tworzywami. Cena urządzenia ustalona została na około 15.000 $.

Źródło: www.fabbaloo.comwww.intamsys.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments