ProMaker P1000 S – nowa przemysłowa drukarka 3D SLS od Prodways

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 17 gru 2021

Jeden z czołowych producentów drukarek 3D, francuska firma Prodways, podczas Formnext Digital Days, zaprezentowała swoją nową drukarkę 3D typu SLS. ProMaker P1000 S zaprojektowano, aby uczynić przemysłową produkcję w tej technologii bardziej dostępną, niezawodną oraz elastyczną w dostosowywaniu do różnych potrzeb.

Drukarka 3D ProMaker P1000 S jest kompatybilna między innymi z PA12, PA11, TPU oraz PP, co otwiera możliwości do wykorzystywania jej w szerokiej gamie różnego rodzaju aplikacji, pozwalając na masową produkcję części o większej niż dotychczas powtarzalności. Czynnik ten ma również skłonić firmy zajmujące się profesjonalną produkcją do korzystania z zalet technologii spieku laserowego.

Obszar roboczy nowej konstrukcji to 300 x 300 x 360 mm (około 32 litry). Maszyna wyposażona jest w wysokiej jakości laser o mocy 30 W, co pozwala jej na druk 3D z prędkością 1,4 litra na godzinę. Za sprawą wykorzystania dwóch zbiorników na proszek, użytkownicy mają możliwość kilkugodzinnego drukowania bez konieczności ich ponownego napełniania.

Photo Credit: Prodways

Według Prodways ProMaker P1000 S można ustawić w zaledwie 10 minut, wliczając w to czyszczenie oraz zagnieżdżanie. Dzięki funkcji cięcia modeli 3D w locie, istnieje możliwość dodawania kolejnych obiektów do wytwarzania, nawet jeśli maszyna została już uruchomiona. Za optymalizację produkcji pod ściśle określone oczekiwania użytkownika ma odpowiadać 50 dostępnych parametrów druku 3D.

Photo Credit: Prodways

Większość dostępnych na rynku maszyn SLS wykorzystuje jedynie proszki PA12 lub PA11. Materiały te posiadają wprawdzie interesujące właściwości, ale tak ograniczony wybór wpływa również na ograniczoną ilość zastosowań. Aby poszerzyć gamę dostępnych tworzyw, firma Prodways zwróciła się do firmy BASF Forward AM w celu opracowania niestandardowego polipropylenu PP 1200.  Jest to niedrogi proszek, który charakteryzuje się dobrą odpornością chemiczną, wysoką elastycznością, niską absorpcją wilgoci oraz zdolnością do recyklingu.

ProMaker P1000 S dostępny jest w sprzedaży w cenie od 117 500 EUR. Pierwsze egzemplarze trafią do swoich właścicieli w kwietniu 2022 roku.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Prodways

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments