LSAM – system do druku 3D o obszarze roboczym 3 x 12 metrów

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 03 cze 2019

Wielkoformatowy druk 3D kojarzy nam się z reguły z urządzeniami o obszarze roboczym, który w niewielkim stopniu przekracza długość jednego lub maksymalnie dwóch metrów w jednej z trzech osi. Thermwood poszedł jednak o krok dalej wypuszczając na rynek system LSAM, który w płaszczyźnie poziomej posiada obszar zabudowy na poziomie 3 x 6 m lub 3 x 12 m.

Thermwood to firma, która od lat produkuje wielkogabarytowe maszyny CNC. Słowo „wielkogabarytowe” nie jest tu użyte na wyrost, ponieważ maszyny te posiadają rozmiary, które przyrównać można nawet do wielkości budynku. Korzystając z doświadczenia zdobytego w konstruowaniu tych urządzeń, opracowano podobnych rozmiarów system LSAM (Large Scale Additive Manufacturing), który przeznaczony jest do druku 3D.

Jak wspomnieliśmy na początku LSAM dostępny jest w dwóch wersjach, z obszarem roboczym w płaszczyźnie poziomej zamykającym się w wymiarze 3 x 6 m oraz 3 x 12 m. Aby druk 3D w tak dużych urządzeniach miał sens zastosowano w nich kilka “nietypowych” rozwiązań.

Przede wszystkim wyposażono je w możliwość drukowania bezpośrednio z granulatu. Po pierwsze jest to o wiele tańsze, a po drugie o wiele szybsze rozwiązanie. Granulat przenoszony jest przy pomocy podajnika śrubowego do specjalnej 40 mm strefy gorącej (rdzenia), w której zaczyna się proces jego topienia.

Szybkość ekstruzji zależy w znacznym stopniu od średnicy zastosowanej dyszy. W tym wypadku mamy dostępne dwie różne kombinacje. Pierwsza z nich to 5 mm, które robi całkiem spore wrażenie, ale blednie przy średnicy drugiej dostępnej opcji, ta bowiem wynosi aż 21 mm.

Połączenie powyższych parametrów pozawala na uzyskanie wydajności sięgającej 90 kg granulatu na godzinę przy stosowaniu rdzenia o długości 40 mm oraz spektakularnych 180 kg na godzinę przy zastosowaniu rdzenia wydłużonego do 60 mm.

Nietrudno się domyślić, że tego typu druk 3D nie może być szczególnie precyzyjny. Tutaj jednak do dzieła wkracza to, w czym Thermwood jest najlepszy. Ogromnych rozmiarów wrzeciono frezujące sukcesywnie zbiera wszelkiego rodzaju nierówności oraz nadlewki, wygładzając jednocześnie powierzchnię, która dzięki temu pozbawiona jest grubego warstwowania. Dodatkowo przy jego pomocy wycinane są wszelkiego rodzaju otwory oraz zagłębienia w modelu.

Cena omawianych urządzeń rozpoczyna się od 2,2 mln $ za system o obszarze roboczym, wynoszącym 3 x 6 m.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.thermwood.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments