EL-102 – wysokotemperaturowa drukarka 3D typu FDM od EVO-TECH

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 22 lis 2018

Austriacka firma EVO-TECH prace rozwojowe nad swoją pierwszą wysokotemperaturową drukarką 3D rozpoczęła w roku 2016. Po dwóch latach producent wprowadza do oferty nie tylko takie właśnie urządzenie, które charakteryzować się będzie dość dużym obszarem roboczym, ale też gamę przeznaczonych do niego materiałów.

Chociaż lista drukarek 3D, które radzą sobie z wysokotemperaturowymi filamentami ciągle się powiększa, to nadal stanowią one niewielki odsetek pośród wszystkich dostępnych na rynku urządzeń pracujących w technologii FDM. To co przede wszystkim wyróżnia EL-102 to dość dużych rozmiarów obszar roboczy, który wynosi 500 x 400 x 510 mm.

Jak przystało na wysokotemperaturową drukarkę 3D posiada ona zamkniętą komorę drukowania, która rozgrzewa się do temperatury 110oC. Nie mogło również zabraknąć podgrzewanej platformy roboczej, która z kolei jest w stanie uzyskać temperaturę 200oC. Aby zapewnić możliwie jak największą sprawność całego urządzenia, kluczowe elementy znajdujące się w komorze drukowania chłodzone są przy pomocy cieczy.

EL-102 wyposażona jest w dwie niezależnie od siebie poruszające się głowice drukujące, które rozgrzewają się do temperatury 420oC. Dla zachowania czystości wewnątrz komory, każda z nich posiada własne stanowisko czyszczące, które zbiera wyciekający z dyszy filament.

Duży obszar roboczy (wynoszący jak sama nazwa wskazuje 102 l) wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na materiał do druku 3D. Specjalnie przystosowana komora na filament potrafi pomieścić szpule o masie 10 kg. Dzięki zamontowanej grzałce, komora ta służy również jako przestrzeń do suszenia filamentu.

EL-102 trafi do sprzedaży już niebawem, a jego cena wynosić będzie około 43.500 €.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.evo-tech.eu

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments