BCN3D dostarczy pierwsze 20 systemów VLM wiosną 2023 roku

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 29 cze 2022

W marcu bieżącego roku, BCN3D Technologies, zaprezentował światu nową technologię druku 3D z fotopolimerów o wysokiej lepkości. Ponad 500 firm z całego świata wyraziło wówczas swoje zainteresowanie i chęć przystąpienia do programu rozwoju systemu VLM. Wiosną 2023 roku 20 egzemplarzy trafi do swoich pierwszych właścicieli.

VLM to technologia o innowacyjnym sposobie działania. Jej założeniem jest między innymi wysoka produktywność, poprzez zwiększenie prędkości druku 3D. Osiągnięto to poprzez interesujący schemat produkcyjny. Sam model budowany jest na suchej platformie roboczej. Po obu jej stronach umieszczone są dwa pojemniki na żywicę, przez które przechodzą rolki z nawiniętą folią typu FEP Film, która pokrywana jest cienką warstwą fotopolimeru. Folia z polimerem przesuwa się nad model, gdzie jest selektywnie utwardzana światłem UV.

Po procesie utwardzenia folia wraca nad pojemnik, a niewykorzystana żywica zostaje do niego zgarnięta. W tym samym czasie następuje utwardzenie kolejnej warstwy, poprzez folię pokrytą żywicą z drugiego pojemnika. Proces jest cykliczny, a materiał podawany jest raz z jednej, a raz z drugiej strony. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że przynajmniej w teorii, w czasie jednego procesu można używać dwóch różnych rodzajów żywicy.

Po zaprezentowaniu technologii VLM w marcu, firma BCN3D uruchomiła „Technology Adoption Program”, którego jednym z założeń była chęć poznania skali zainteresowania systemem oraz rzeczywistych potrzeb klientów. Odzew firm przerósł jednak oczekiwania producenta, ponieważ w programie zarejestrowało się ich ponad 500, a ich lokalizacja obejmuje niemal cały świat, z przewagą firm amerykańskich oraz europejskich.

Photo Credit: BCN3D Technologies

Ze wszystkich zgłoszeń BCN3D wybrała pierwsze 20 firm, które będą miały okazję nabyć system VLM wiosną 2023 roku. Wybrano najbardziej doświadczone zespoły, zajmujące się drukiem 3D, które pozostaną w ciągłym kontakcie oraz otrzymają wsparcie techniczne od zespołu inżynierów hiszpańskiego producenta.

Najbliższa okazja do zobaczenia technologii VLM na żywo będzie miała miejsce jesienią, na targach Formnext we Frankfurcie.

Źródło/Source: Informacje prasowe/Press release BCN3D Technologies

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: BCN3D Technologies

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments