M600 – nowa generacja drukarek 3D do metalu od Meltio

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 21 mar 2024

Meltio, wiodący producent przełomowej technologii druku 3D z metalu, polegającej na osadzaniu materiału w postaci drutu nawiniętego na szpulę, robi kolejny krok naprzód i przedstawia nową generację drukarek 3D do metalu, która została stworzona, aby wprowadzić wytwarzanie przyrostowe w tej technologii do świata produkcji przemysłowej poza obszarami niszowymi. Meltio M600 został zaprojektowany tak, aby rozwiązać problemy związane z długimi terminami dostaw, kosztownym utrzymywaniem zapasów i coraz bardziej delikatnymi łańcuchami dostaw.

Druk 3D ma ogromny potencjał, aby skrócić przemysłowe łańcuchy dostaw, ponieważ pomaga skrócić czas realizacji i zależności produkcyjnych, poprzez drukowanie części we własnym zakresie, zmniejsza również zapotrzebowanie na zapasy magazynowe, ponieważ surowiec może zostać przekształcony w ostateczną część na żądanie.

Mimo takiego potencjału, w rzeczywistości technologia ta wykorzystywana jest obecnie praktycznie wyłącznie w zastosowaniach produkcyjnych o bardzo wysokiej wartości. Meltio M600 ma być rozwiązaniem tych problemów, ponieważ:

 1. Jako surowiec wykorzystuje drut spawalniczy w porównaniu do bardziej powszechnych drukarek 3D, działających w oparciu o proszki. Posiadanie drutu, który jest znacznie tańszy, bezpieczny w obsłudze i który nie stwarza ryzyka zanieczyszczenia maszyn CNC, jest ogromną zaletą dla integracji przemysłowej.
 2. Drukowanie części za pomocą procesu osadzania drutu laserem pozwala uzyskać wysokiej jakości komponenty, o właściwościach materiałowych porównywalnych z częściami wytwarzanymi konwencjonalnie.
 3. Nowo opracowana głowica osadzająca Blue Laser zwiększa prędkość drukowania, jednocześnie zmniejszając zużycie energii, dzięki zwiększonej absorpcji światła o krótkiej długości fali, w porównaniu z większością laserów przemysłowych emitujących światło bliskie podczerwieni. Zaleta ta ulega zwielokrotnieniu w przypadku materiałów odblaskowych, takich jak stopy miedzi i aluminium, gdzie lasery bliskie podczerwieni dają niezadowalające rezultaty.
 4. Kompletny system został zaprojektowany tak, aby łatwo współpracować w tym samym środowisku przemysłowym z maszynami CNC, posiada wbudowaną 3-osiową sondę dotykową i obsługuje różne typy rozwiązań w zakresie mocowania, co oznacza, że można także dodawać funkcje lub naprawiać istniejące części, zamiast drukować je w całości.
 5. Meltio M600 jest wysoce autonomiczny, co oznacza, że interakcja operatora jest minimalna.
Photo Credit: Meltio

Meltio M600 był dla nas kolejnym logicznym krokiem w naszej ciągłej podróży w kierunku masowego wdrożenia Wire-Laser DED, procesu, na którym opierają się wszystkie systemy Meltio. Zaczęliśmy tę pracę na poważnie w 2019 roku, kiedy zaczęliśmy opuszczać przestrzeń prototypowania wraz z wprowadzeniem na rynek Meltio M450. Po trzech latach uczenia się i udoskonalania tej technologii nadszedł w końcu dla nas czas na pracę nad kolejnym systemem. Naszym celem przy tworzeniu Meltio M600 było osiągnięcie właściwej równowagi pomiędzy rozmiarem maszyny, kosztem i produktywnością, przy jednoczesnym bezkompromisowym podejściu do jakości, niezawodności i łatwości obsługi. Aby to osiągnąć, nie tylko stworzyliśmy „powiększoną” wersję M450, ale opracowaliśmy każdą część maszyny od podstaw, aby przenieść technologię na wyższy poziom, w oparciu o wiedzę wynikającą z wyprodukowania i zainstalowania ponad 300 laserowych systemów DED u naszych klientów.Lukas Hoppe, dyrektor ds. badań i rozwoju w Meltio

Specyfikacja Meltio M600:

 • Wymiary urządzenia: 1050 x 1150 x 1950 mm,
 • Obszar roboczy: 300 x 400 x 600 mm,
 • Waga: 1000 kg,
 • Rodzaj lasera: 9x Direct Diode Lasers,
 • Długość fali światła: 450 nm,
 • Moc lasera: 1000 W,
 • Liczba osi: 3,
 • Komunikacja: USB, Ethernet, WiFi,
 • Średnica drutu: 0,8-1,2 mm.

Źródło/Source: Informacje prasowe/Press release Meltio

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Meltio

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments