Fuller Moto 2029 – elektryczny motocykl łączący produkcję przy użyciu druku 3D z tradycyjnymi metodami

Kategoria: Projekty 3D Przemysłowe drukarki 3D 28 kw. 2019

Swoją największą użyteczność druk 3D pokazuje w aplikacjach, w których jego wykorzystanie faktycznie przynosi jakieś wymierne korzyści, a nie zostaje wprowadzone na siłę tylko po to, aby przykuć uwagę mediów głównego nurtu, które goniąc za sensacją, rzadko kiedy potrafią odróżnić coś naprawdę interesującego od informacji bezużytecznych. Jednym z takich zastosowań jest z pewnością motoryzacja, a firma Fuller Moto skutecznie realizuje projekty łączące druk 3D z tradycyjnymi metodami obróbki, przy konstruowaniu oraz modyfikacji swoich motocykli oraz samochodów.

Fuller Moto to jeden z bardziej rozpoznawalnych amerykańskich warsztatów projektowania oraz modyfikacji samochodów i motocykli. Wizjoner oraz jego twórca Bryan Fuller zaprezentował właśnie swoją nową wizję motocykla o nazwie 2029. Przy jego konstruowaniu połączono ze sobą zalety druku 3D z metalu z tradycyjnymi technikami produkcyjnymi, co pozwoliło na stworzenie naprawdę unikalnego pojazdu.

Inspiracją do stworzenia 2029 był model Majestic 1929, a za jego zamówieniem stoi Haas Moto Museum and Sculpture Gallery. Założeniem projektu było opracowanie futurystycznego motocykla elektrycznego z zamkniętym korpusem z aluminium, przeźroczystymi, wykonanymi z poliwęglanu kołami oraz drukowanymi w 3D z tytanu elementami konstrukcyjnymi.

Żródło: https://www.yesterdays.nl/product/majestic-1930-500cc-1-cyl-ohv/

Przy projektowaniu elementów podwozia, Fuller wykorzystał posiadaną wiedzę z zakresu projektowania parametrycznego, anatomii ludzkich kości oraz elementów projektowania generatywnego. Wszystko to posłużyło za inspirację do stworzenia zawieszenia oraz kierownicy modelu 2029. Wykonanie tych elementów powierzono zajmującej się drukiem 3D firmie Oerlikon. Dla wysokiej wytrzymałości oraz zmniejszenia masy motocykla, wspomniane części drukowane wykonano z tytanu.

Pozostałe elementy powstały przy wykorzystaniu tradycyjnych metod produkcyjnych, z obróbką CNC na czele. Aby nawiązać nieco do pierwowzoru, czyli klasycznego modelu Majestic 1920, niektóre elementy motocykla pomalowano w charakterystyczny, błękitny kolor. Twórcy projektu twierdzą, że druk 3D znosi ograniczenia z jakimi do tej pory musieli się liczyć podczas opracowywania swoich projektów. Jest to dla nich uwolnienie ludzkiej kreatywności, czego urzeczywistnieniem jest właśnie motocykl 2029. 

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments