CeraMax Vario V900 – nowa wielkoformatowa drukarka 3D do ceramiki od Lithoz

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 15 cze 2022

Lithoz, jeden z liderów branży druku 3D z ceramiki, wprowadził do swojej oferty nową wielkogabarytową drukarkę 3D CeraMax Vario V900. Jest to pierwsze tego typu urządzenie, które pozwala na produkcję dużych elementów o grubych ściankach, przy użyciu ceramiki tlenkowej oraz beztlenkowej, w tym ciemnej ceramiki, takiej jak węglik krzemu.

CeraMax Vario V900 pozwala na druk 3D z zawiesiny na warstwie do 1000 mikrometrów, w obszarze roboczym wynoszącym 250 x 250 x 290 mm. Urządzenie to działa w technologii LIS (Laser Induced Slipcasting), która pozwala na wytwarzanie przyrostowe przy użyciu przemysłowych zawiesin wodnych, o bardzo niskiej zawartości spoiwa organicznego. Za sprawą uproszczonej metody usuwania lepiszcza, w technologii tej możliwe jest obecnie uzyskanie ścianek tak grubych, jak nie było to dotychczas możliwe.

Jedną z największych zalet technologii LIS jest właśnie możliwość stosowania zawiesiny na bazie wody, która całkowicie pochłania promieniowanie wiązki lasera. Dzięki temu, w systemie tym, możemy stosować tak zwaną ceramikę ciemną z węglika krzemu, bez utraty jej pożądanych właściwości. Węglik krzemu jest bowiem jednym z najbardziej poszukiwanych technicznych materiałów ceramicznych, ze względu na swoje właściwości mechaniczne oraz szerokie spektrum zastosowań, a zarazem jednym z najtrudniejszych do przetwarzania w technologiach przyrostowych tworzyw.

CeraMax Vario C900 będzie można obejrzeć na żywo, w dniach 21-24 czerwca 2022 roku, na targach ceramitec w Monachium. Na stoisku 234 w hali C1 będzie można porozmawiać z przedstawicielami Lithoz na temat możliwości oraz ceny omawianego dzisiaj urządzenia.

Photo Credit: Lithoz

Specyfikacja techniczna:

  • Obszar roboczy: 250 x 250 x 250 mm,
  • Wysokość warstwy: 200 – 1000 mikrometrów
  • Plamka lasera: 0,5 mm,
  • Prędkość skanowania: 8m/s
  • Wymiary zewnętrzne: 1850 x 950 x 2200 mm.
Źródło/Source: Lithoz
Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Lithoz
O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments