W Malawi powstała pierwsza na świecie wydrukowana w 3D szkoła

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 07 lip 2021

Chociaż wakacje w Polsce dopiero co się rozpoczęły, i pewnie wielu uczniów nie chce nawet słyszeć o szkole, to istnieje wiele państw, w których sytuacja wygląda zgoła odmiennie, a dzieci chciałyby mieć możliwość podjęcia edukacji. Jednym z takich krajów jest Malawi, gdzie fundacja 14Trees wydrukowała pierwszą na świecie szkołę z drukarki 3D, a jej plany dzięki tej technologii, sięgają znacznie dalej.

Pierwsza na świecie szkoła wykonana w technologii druku 3D powstała w Malawi, gdzie do tego celu wykorzystano duńskiego robota budowlanego marki COBOD. Zastosowanie tej technologii zaowocowało zmniejszeniem kosztów budowy oraz zużytego materiału, jak również znacznymi oszczędnościami czasu, w porównaniu do metod tradycyjnych. Co równie ważne, budowa szkoły miała też o ponad 50% mniejszy wpływ na środowisko.

Jestem pod ogromnym wrażeniem nowego budynku – jego trwałość i design zapewniają przestrzeń oraz udogodnienia, których uczniowie wcześniej nie mieli. Nowy budynek szkoły przyciągnie więcej uczniów, a ci, którzy odeszli, powrócą dzięki niej do edukacji.Juliana Kuphanga Chikandila, doradca ds. edukacji podstawowej
Credit: Bennie Khanyizira/LafargeHolcim

Budynek szkoły w Malawi posiada powierzchnię 56 m2 i został zbudowany przy użyciu modelu BOD2 firmy COBOD, który jest w stanie wykonywać konstrukcje betonowe o długości i szerokości do 10 m oraz wysokości do 3 m. Urządzenie tego typu wykorzystywano wcześniej w projektach pierwszej betonowej wieży dla turbiny wiatrowej GE, jak również do budowy obiektów w USA, Indiach oraz całej Europie.

Według szacunkowych danych organizacji UNICEF w Malawi brakuje około 36 000 sal lekcyjnych, których budowa tradycyjnymi metodami zajęłaby około 70 lat. 14Trees szacuje jednak, że lukę tą można załatać w zaledwie 10 lat, dzięki zastosowaniu druku 3D z betonu. Wykonanie pierwszej szkoły podkreśla potencjał zastosowania tej technologii w infrastrukturze edukacyjnej nie tylko w Afryce, ale też w pozostałych rejonach mniej rozwiniętych regionów świata.

Źródło: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia: www.pixabay.com, na licencji Pixabay License, autor: ludi

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments