Stół do ping-ponga z drukarki 3D

Kategoria: Projekty 3D Przemysłowe drukarki 3D 07 sty 2020

Zastosowania druku 3D już dawno przestały ograniczać się jedynie do przemysłu maszynowego, jubilerstwa czy stomatologii. Coraz częściej wykorzystujemy go również w przemyśle budowlanym oraz meblarskim. Do tego ostatniego możemy z pewnym uproszczeniem zaliczyć najnowszy projekt cypryjskiego projektanta Stelio Mousarris’a, który wykonał w ten sposób stół… do gry w ping-ponga.

Stół do ping-ponga wykonany z wykorzystaniem druku 3D to nie lada gratka dla wszystkich fanów tej widowiskowej, chociaż niezbyt popularnej dyscypliny sportu. Choć na pierwszy rzut oka Plexus (bo taką nazwę nadał mu jego projektant) nie wygląda jak typowy stół, przy którym możemy zagrać, to w rzeczywistości spełnia on ku temu wszelkie wymagania.

Technologie przyrostowe coraz częściej wykorzystywane są w przemyśle meblarskim. Coraz więcej projektantów oraz producentów korzysta z tej metody, szczególnie podczas projektowania bardziej złożonych elementów, o trudnych do wykonania przy pomocy metod tradycyjnych, geometriach. Zabiegi te pozwalają nie tylko na uzyskanie czegoś niepowtarzalnego, ale też idealnie zoptymalizowanego pod względem wytrzymałości oraz masy.

Plexus nie jest w całości wykonany na drukarce 3D. Blat jest w tym wypadku zwykłym blatem z drewna lub płyty meblowej, a technologii przyrostowych użyto jedynie do wykonania jego podstawy oraz siatki. Elementy te powstały ze stali, ale niestety nie wiemy jakiej dokładnie technologii oraz drukarki 3D użyto do jej zrobienia. Ciekawostką jest natomiast inspiracja, jaką kierował się Stelio podczas projektowania swojego dzieła. Za wzór posłużył mu bowiem model ukształtowania terenu górzystego, zaczerpnięty z Google Earth.

Wymiary stołu to 274 x 152 x 76 cm. Górną siatkę można w prosty sposób zdemontować, przekształcają oryginalny sprzęt sportowy w równie oryginalny stół jadalny, którym z pewnością zaimponujemy niejednej osobie, którą będziemy przy nim gościć.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments