Projekt tygodnia – obudowa na nośnik USB

Kategoria: Projekty 3D 05 sie 2017

W poprzednim projekcie tygodnia, przy pomocy plotera laserowego, wykonaliśmy miniaturowy domek ze sklejki. W tym tygodniu wracamy do druku 3D w technologii FDM i wykonamy kilka wariantów obudów do klasycznych pendrive’ów. Posłużymy się w tym celu drukarką 3DGence One.

Nośniki danych USB, potocznie też nazywane pendrive’ami są tak powszechne, że każdy z nas posiada ich pewnie w swojej kolekcji co najmniej kilka. Dużą zasługą takiego stanu rzeczy jest ich niska cena, najtańsze modele możemy nabyć już za kilka-kilkanaście złotych. Często zdarza się, że posiadamy kilka takich samych pendrive’ów i pojawia się problem z ich rozróżnieniem. W takim wypadku, przy pomocy drukarki 3D możemy wydrukować sobie dowolną obudowę, w wybranym przez nas kolorze, co ułatwi nam ich identyfikację.

Na platformie Thingiverse znajdziemy wiele ciekawych i niebanalnych obudów na nośniki pamięci. Dzisiaj wydrukujemy kilka różnych typów, korzystając przy tym z różnych rodzajów filamentów.

Obudowa „zatapialna”

W pierwszej kolejności wykonamy model, w którym zawartość naszego nośnika musimy włożyć do środka w trakcie drukowania. Obudowę wykonamy z zielonego PLA Artflex, którego test opublikujemy niebawem na Centrum Druku 3D. Korzystając z funkcji pauzy w drukarce 3DGence One, zamocowanie elektroniki wewnątrz obudowy nie stanowiło najmniejszego problemu. W momencie kiedy bryła obudowy ma zostać zamknięta, dwukrotnie wciskamy przycisk „pauza” dzięki czemu głowica parkuje przy krańcówce osi X, a my bez pośpiechu montujemy zawartość pendrive’a. Po wciśnięciu przycisku „play” wydruk zostaje wznowiony, a my spokojnie czekamy na jego koniec.

Obudowa prezentuje się przyzwoicie i jest bardzo solidna.

Obudowa Star Wars

Kolejnym modelem będzie obudowa inspirowana serią Gwiezdnych Wojen. Tym razem jest to obudowa klejona, do której zawartość wkładamy dopiero po skończeniu wydruku. Wykonamy ją z ABS Thermo Red Nebula, który zmienia kolor pod wpływem ciepła. Kiedy temperatura stołu utrzymuje się na wysokim poziomie, obudowa ma jaskrawy odcień.

Po jej zmontowaniu oraz schłodzeniu uzyskujemy kolor docelowy…

…który zmienia się pod wpływem ciepła naszych dłoni.

Obudowa GeForce

Następna obudowa inspirowana jest kartą graficzną Geforce GTX. Wykonałem ją ze srebrnego PLA Wolfix. O ile render na Thingiverse prezentuje się efektownie, tak uzyskany efekt najlepiej jest przemilczeć, przechodząc równocześnie do projektu finałowego.

Obudowa na programator AVR USBASP

Ostatni model odbiega trochę od założenia tematu. Tym razem wykonamy bowiem wsuwaną obudowę na programator AVR USBASP. W celu uzyskania ciekawego efektu wykonamy ją z drewnopodobnego filamentu FiberWood od Fiberlab.

Efekt końcowy prezentuje się następująco.

Wykonane przez nas obudowy stanowią niewielki promil dostępnych w Internecie modeli. Z pewnością każdy znajdzie projekt, który będzie odpowiadał jego gustom.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments