Naukowcy biodrukują ludzką skórę oraz kości dla potrzeb misji kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej

Kategoria: Druk 3D w medycynie 14 lip 2019

Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi badania związane z pozyskiwaniem żywej tkanki, która będzie mogła być wykorzystywana w eksploracji kosmosu. Dotychczasowe rezultaty są bardzo obiecujące, ponieważ udało im się przystosować technologię biodruku 3D do pracy w warunkach obniżonej grawitacji, wykonując próbki skóry oraz kości.

Prace badawcze odbywają się w Szpitalu Uniwersyteckim Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Praca naukowców wykonywana jest w ramach projektu „Drukowania Żywej Tkanki dla Potrzeb Eksploracji Kosmosu Europejskiej Agencji Kosmicznej” i ma na celu znalezienie odpowiedzi, czy biodruk 3D jest realną możliwością tworzenia żywych tkanek w warunkach obniżonej grawitacji, takich jakie panują na przykład na Marsie.

W ramach projektu naukowcom udało się już wydrukować pierwsze modele tkanek skóry oraz kości, czyniąc to oczywiście w odpowiednich warunkach, na biodrukarce 3D, która pracowała do góry „nogami”. Próbki skóry wykonano ze specjalnie przygotowanego biotuszu o zwiększonej lepkości, dzięki czemu wydrukowane tkanki trzymają się ze sobą mocniej i nie odrywają się od nakładanej powierzchni.

W przypadku tkanek kostnych wykonywano je z ludzkich komórek macierzystych o podobnym składzie biotuszu, ale z dodatkiem cementu kostnego z fosforanu wapnia, który pełni funkcję materiału wspierającego całą strukturę, a następnie jest absorbowany w fazie wzrostu kości.

Europejska Agencja Kosmiczna pracuje również nad możliwością udostępnienia astronautom narzędzi chirurgicznych, aby byli oni w stanie leczyć wszelkie możliwe urazy podczas trwania długich misji w kosmosie. Ze względu na ograniczone przestrzenie statków kosmicznych nie ma możliwości zapewnienia astronautom wszystkich możliwych środków medycznych w odpowiednich ilościach. Wyposażenie każdej załogi w biodrukarkę 3D pozwoli im na reagowanie na pojawiające się na bieżąco potrzeby medyczne.

Największą zaletą biodruku 3D skóry oraz tkanek kostnych na stacjach kosmicznych jest małe ryzyko odrzucenia ich przez pacjentów, ponieważ do ich produkcji wykorzystywać będzie się komórki macierzyste pobrane od astronautów, którym będą miały być one przeszczepiane.

Źródło: www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments