675 długopisów w 12 godzin, czyli produkcja masowa z Liquid Crystal Magna

Kategoria: filaments4U Przemysłowe drukarki 3D 12 mar 2020

Drukarki 3D, które w branży przemysłowej wykorzystywane są zazwyczaj do prototypowania, coraz częściej służą również do wytwarzania produktów końcowych. Aby było to możliwe urządzenie takie powinno mieć możliwie jak największy obszar roboczy oraz umożliwiać jak największą prędkość druku 3D. Liquid Crystal Magna od firmy Photocentric spełnia wszystkie te warunki. W ciągu zaledwie 12 godzin jest w stanie wydrukować aż 675 długopisów.

Twórcą drukarki 3D Liquid Crystal Magna jest brytyjska firma Photocentric, innowator branży żywic fotopolimerowych oraz pomysłodawca fotopolimerowych drukarek 3D, opierających swoje działanie na wykorzystaniu ekranów LCD. Poza żywicami przeznaczonymi do każdej dostępnej na rynku technologii, w ofercie Photocentric znajdziemy również inne popularne drukarki 3D z serii Liquid Crystal, takie jak Precision 1.5, HR2 oraz debiutującą właśnie Dental.

LC Magna jest obecnie najszybszą oraz największą na rynku fotopolimerową drukarką 3D, która pracuje w oparciu o technologię LCD. Jej obszar roboczy wynosi 510 x 280 x 350 mm, a prędkość przyrostu modelu dla warstwy o wysokości 100 mikrometrów wynosi 13,3 mm/h. Połączenie obu tych parametrów pozwala na wydruk wielu elementów tego samego typu w stosunkowo krótkim czasie.

Specyfikacja tego urządzenia stanowi odpowiedź na potrzeby rynku ukierunkowane na szybką, masową produkcję. Dzięki temu może znaleźć ono zastosowanie w branży stomatologicznej przy produkcji alignerów, w motoryzacji, przy produkcji figurek oraz w każdej innej dziedzinie, w której wymagane jest przeprowadzenie szybkiego prototypowania lub wykonania niewielkiej partii produktów końcowych.

Jednym z przykładów produkcji niskoseryjnej może być na przykład wykonanie długopisów reklamowych. Korzystając z ponadprzeciętnych wymiarów obszaru roboczego, na platformie jesteśmy w stanie rozmieścić aż 675 długopisów, zorientowanych w pozycji pionowej. Z uwagi na fakt, że tego typu geometrie nie wymagają stosowania niskiej warstwy, przy drukowaniu posłużono się taką o wysokości 100 mikrometrów.

Do wydruku wykorzystano żywicę Daylight Magna Concept w kolorze zielonym. Jest to materiał, który opracowano do drukowania modeli biżuterii, figurek oraz innych precyzyjnych wzorów. Z racji tego, że wykonane z niej wydruki charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, można wykorzystać ją również do produkcji elementów funkcjonalnych. W zależności od naszych potrzeb, na etapie postprocessingu, możemy sami zadecydować, czy wykończenie powierzchni będzie błyszczące, czy matowe.

Przy powyższych założeniach parametrów druku 3D oraz z wykorzystaniem wymienionej żywicy, cały proces druku 3D 675 długopisów trwał zaledwie 12 godzin. Nie bez znaczenia są również jednak związane z tym koszty materiałów eksploatacyjnych. W tym segmencie, ze względu na ceny kompatybilnych żywic, drukarka 3D LC Magna również może być uznawana za lidera rynku. Koszt wydrukowania jednego długopisu wynosi bowiem zaledwie 0,99 zł.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć przebieg całego procesu powstawania długopisów na drukarce 3D Liquid Crystal Magna.

Dystrybutorem drukarek 3D Liquid Crystal Magna oraz innych produktów Photocentric w Polsce jest filaments4U.

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments