Arc Bike II – rower z drukowaną w 3D ramą z aluminium

Kategoria: Projekty 3D 13 wrz 2019

Holenderska firma MX3D znana jest przede wszystkim z największego na świecie, drukowanego w 3D mostu stalowego, którego realizacją zajmowała się jakiś czas temu. Oprócz tak imponujących projektów zajmuje się ona jednak również bardziej przyziemnymi tematami, takimi jak chociażby drukowanie ram rowerowych.

Arc Bike II nie jest zwyczajnym rowerem. Jego rama w całości wydrukowana została z aluminium, a cały proces zajmuje zaledwie 24 godziny. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii WAAM (Wire Arc Additive Manufacturing). Wykorzystanie tego właśnie materiału pozwala na uzyskanie lekkiej i wytrzymałej konstrukcji, którą można dodatkowo dostosowywać do upodobań klienta.

Numer II w nazwie roweru nie jest przypadkowy. Niemal trzy lata temu MX3D wraz z zespołem studentów z Delft University of Technology opracowała Arc Bicycle, ważący zaledwie 12 kilogramów rower z drukowaną w 3D ramą ze stali. Zastosowane tym razem aluminium pozwoliło na zmniejszenie tej masy o połowę oraz uprościło nieco proces produkcyjny.

Wykorzystana w procesie produkcyjnym drukarka 3D, pracująca w technologii WAAM, występuje pod postacią wieloosiowego ramienia robotycznego, osadzającego od jednego do trzech kilogramów materiału na godzinę. Producent twierdzi, że wykonanie jednej ramy zajmuje około 24 godzin, ale do całkowitego czasu wykonania jednego roweru należy doliczyć jeszcze czas montażu całego osprzętu.

W procesie produkcyjnym wykorzystuje się projektowanie generatywne w celu dostosowania proporcji ramy roweru do wzrostu rowerzysty. Projekt przekształca się następnie, przy pomocy opracowanego przez MX3D oprogramowania, w ciąg instrukcji zrozumiałych dla drukarki 3D, na wzór działania slicera w komercyjnym druku 3D. Każda rama powstaje z dwóch części, które są następnie ze sobą spawane.

Arc Bike II znajduje się obecnie w przedsprzedaży i można go nabyć na stronie producenta.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments