Biodruk 3D może zwiększyć skuteczność leczenia raka

Kategoria: Druk 3D w medycynie 28 lip 2023

Rak jest jedną z głównych przyczyn umieralności na świecie. Według WHO, w samym tylko 2020 roku, z powodu tej choroby zmarło około 10 mln osób, czyli praktycznie odpowiada on za jeden na sześć zgonów. Naukowcy z Korea Institute of Machinery and Materials (KIMM) oraz Korea Research Institute of Bioscience and Biotechnology (KRIBB) opracowali nową technikę biodruku 3D, która może przyczynić się do zwiększenia skuteczności leczenia raka.

Nowotwory złośliwe, zwłaszcza guzy lite są trudne w leczeniu, a jedną z metod walki z tą chorobą jest immunoterapia. Podczas ich leczenia wykorzystuje się substancje wzmacniające układ odpornościowy, w szczególności komórki NK (NK-natural killers), czyli leukocyty, które zwalczają komórki szkodliwe dla organizmu człowieka. Metoda ta jest zalecana zazwyczaj pacjentom z zaawansowanymi stadiami raka, ponieważ jest dość skuteczna w walce z niektórymi rodzajami nowotworów.

W immunoterapii komórki NK wstrzykuje się dożylnie, przez co część z nich zostaje utracona poprzez rozproszenie w krwi pacjenta. W najnowszej metodzie opracowanej przez Koreańczyków komórki NK wprowadza się do wydrukowanych w 3D hydrożeli, zapobiegając ich utracie oraz skupiając większą ich ilość na komórkach nowotworowych. Dzieje się tak ponieważ uwalniają się one przez pory, które z czasem tworzą się w wykonanym z alginianu sodu oraz żelatyny hydrożelu. Środowisko hydrożelowe zwiększa dodatkowo żywotność oraz aktywność komórek NK. Cały proces czyni więc znaną metodę leczenia o wiele bardziej efektywną.

Photo Cover: Korea Institute of Machinery and Materials (KIMM)

Dotychczasowe badania są obiecujące, dając nadzieję na opracowanie jeszcze skuteczniejszej metody leczenia raka.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: www.pixabay.com, na licencji Pixabay License, autor: PDPics

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments