DeltaWASP 2040 TECH – drukarka 3D na biokompatybilny granulat PEEK

Kategoria: Druk 3D w medycynie 15 lis 2019

Materiały takie jak PEEK, ULTEM oraz PEKK, dzięki swojej wysokiej wytrzymałości termicznej oraz mechanicznej, chętnie wykorzystywane są w zastosowaniach przemysłowych. Dzięki temu, że są one również biokompatybilne to z powodzeniem wykorzystuje się również w medycynie. Włoski producent drukarek 3D, firma WASP, zaprezentował właśnie swoją drukarkę 3D na granulat z PEEK.

Poza swoimi niewątpliwymi zaletami, filament PEEK ma dwie bardzo istotne wady, jest nie tylko trudny w druku 3D, a ale też bardzo drogi. Włoski producent drukarek 3D WASP chce umożliwić większą dostępność do tego materiału, wprowadzając na rynek drukarkę 3D, która drukuje z PEEK, ale dostarczanego w postaci granulatu, który jest około dziesięciu razy tańszy od tego samego tworzywa, występującego w postaci filamentu.

Omawiane urządzenie to DeltaWASP 2040 TECH, które pozycjonowane jest jako drukarka 3D do zastosowań medycznych. Jest tak przede wszystkim dlatego, że PEEK jest materiałem biokompatybilnym, stosowanym często w medycynie. Poza tym opracowana technologia jest efektem współpracy z neurochirurgiem dr Villiamem Dallolio, który doradza WASP w kwestii materiałów do drukowania 3D dla potrzeb medycyny.

Możliwość druku 3D z granulatu PEEK pozwala na tworzenie wszczepialnych protez, które powinny być sporo tańsze od tych, wykonywanych bezpośrednio z filamentu.  Szacunkowy koszt materiału jest w tym wypadku około dziesięciu razy niższy. Za precyzję samego druku 3D odpowiada z kolei ekstruder Pellet HD oraz izolowana, wysokotemperaturowa komora, wykonana ze stali nierdzewnej.

PEEK, ze względu na swój stosunek wytrzymałości do masy, uznawany jest za doskonały materiał do zastosowań medycznych. Wykonane z niego protezy są mocne, lekkie oraz odporne na wysokie temperatury. Jego właściwości wytrzymałościowe można dodatkowo poprawić, poddając go obróbce cieplnej w podwyższonej temperaturze w piecu.

DeltaWASP 2040 TECH będzie jedną z trzech nowych drukarek 3D, zaprezentowanych przez WASP na targach Formnext.

Źródło: www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments