Creality udostępnia projekt klamry poprawiającej komfort noszenia maseczek ochronnych

Kategoria: Druk 3D w medycynie 30 mar 2020

Maski ochronne na twarz są aktualnie jednym z najbardziej pożądanych, ale też kluczowych elementów wyposażenia pracowników służby zdrowia, w walce ze skutkami zarażenia COVID-19. Noszenie ich podczas trwającego wiele godzin dyżuru sprawia jednak, że stają się one bardzo niewygodne dla użytkownika. Zaprojektowana przez Creality klamra jest prosta w druku 3D, a zarazem znacząco poprawia komfort noszenia tego typu maseczek.

Chiński producent drukarek 3D Creality, to obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek pośród użytkowników amatorskich drukarek 3D typu FDM. Ich urządzenia cechuje nie tylko niska cena, ale też stosunkowo wysoka jakość druku 3D, którą te konstrukcje oferują. W chińskim szczycie pandemii koronawirusa firma ta wspomagała lokalną służbę zdrowia, nieustannie drukując klamry do przytrzymywania maseczek ochronnych.

Tak jak obecnie mamy możliwość oglądania zdjęć zmęczonych europejskich lekarzy, na których twarzach zaobserwować możemy piętno wyryte przez wielogodzinne noszenie maseczek ochronnych, tak kilka tygodni wstecz mogliśmy obserwować to zjawisko na twarzach lekarzy z Azji. Z opublikowanych raportów wynika wręcz, że ból twarzy oraz uszu to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów przez pracowników służby zdrowia. Firma Cleality znalazła rozwiązanie tego problemu, projektując prostą klamrę, którą można wydrukować w zaledwie kilka minut.

Budowa klamry jest najprostsza z możliwych. Składa się ona z niewielkiego paska umieszczanego na tyle głowy, na którego obu końcach znajduje się zestaw pionowych wypustek, za które zahaczyć możemy gumki od maseczki ochronnej. Naciąg gumki regulujemy poprzez umieszczenie jej na odpowiedniej wypustce, co całkowicie eliminuje potrzebę zaczepiania ich o uszy użytkownika, czyniąc noszenie maski o wiele bardziej komfortowym.

Przez kilka dni w szczycie pandemii, farma stu drukarek 3D Creality pracowała po 10 godzin dziennie, drukując w tym czasie około 1.600 klamer. Do 4 marca wykonano i rozdano ich w szpitalach ponad 9.800 sztuk, z czego 2.000 sztuk przekazano do czterech szpitali w Wuhan.

Projekt klamry można pobrać tutaj.

Źródło: www.dezeen.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments