Brytyjska marka odzieżowa drukuje w 3D guziki z filamentu otrzymywanego z sieci rybackich

Kategoria: Projekty 3D 07 cze 2020

Finisterre to brytyjska marka, która produkuje odzież i akcesoria z materiałów przyjaznych środowisku, które przeznaczone są przede wszystkim dla surferów. Jednym z ostatnich projektów firmy są ekologiczne guziki produkowane z filamentu powstającego z wyrzucanych na brzeg sieci rybackich. Jak się bowiem okazuje roczna ilość odpadów generowanych przez te niewielkie akcesoria, które spotkać możemy praktycznie w każdym noszonym przez nas ubraniu, jest zatrważająca.

Poza Finisterre w projekt zaangażowana jest również firma Fishy Fillaments, twórca ekologicznego filamentu, który produkowany jest z wyrzucanych na brzeg morza starych sieci rybackich oraz Niall Jones, student-surfer z Uniwersytetu Falmouth. Wspólnie udało im się opracować drukowane w 3D guziki, które są nie tylko bardziej ergonomiczne, ale przede wszystkim bardziej praktyczne, co zawdzięczają specjalnej wypustce ułatwiającej odpinanie nawet mokrymi lub zmarzniętymi dłońmi.

Nie każdy o tym wie, ale zużyte guziki generują nie tylko duże ilości odpadów, ale ich produkcja zostawia również znaczny ślad ekologiczny dla naszego środowiska. Każdego roku produkuje się ich około 50.000 ton, a większość tej produkcji realizowana jest w Chinach. Jednym z głównych budulców, których używamy przy ich produkcji jest Nylon 6, czyli materiał, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie prawie pół miliona ton CO2 rocznie. Produkcja przyrostowa może w jakimś stopniu przyczynić się do zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko, poprzez zmniejszenie nadprodukcji oraz wykorzystanie materiałów dostępnych lokalnie.

Za wzór projektu odpowiedzialny jest Niall Jones, który jak wyjaśnia, szukał praktycznego kształtu guzika, który będzie można szybko zapiąć oraz odpiąć w każdej sytuacji. Zaprojektował kilka różnych wersji, ale ta z wypustką okazała się najlepsza. Najprostszym sposobem na najbardziej miarodajny test było wykonanie go w zimowych warunkach. Niall surfował więc w grudniu bez założonych rękawiczek, a po wyjściu z wody sprawdził, która wersja guzika przysporzyła mu najmniej problemów.

Pliki STL drukowane były z filamentu Marine Nylon, dostarczonego przez Fishy Filaments, który produkuje granulat z sieci rybackich wyrzucanych na brzeg portu Newlyn. Rocznie jest to aż 60 ton sieci. Granulat ten wykorzystywany jest zarówno do wytłaczania filamentu, jak również do formowania wtryskowego. Marine Nylon posiada zaledwie 2-3% szkodliwego wpływu na środowisko w odniesieniu do produkcji czystego, dziewiczego nylonu. Inaczej mówiąc jeden wyprodukowany z pierwotnie wytworzonego nylonu guzik ma taki sam ślad ekologiczny jak 46 guzików wyprodukowanych z filamentu od Fishy Filaments.

Jak się okazało bezpośredni wydruk guzików nie był na tyle estetyczny, aby można było wykorzystywać je w profesjonalnej linii odzieży. W efekcie podjęto więc decyzję o rozpoczęciu produkcji w oparciu o formowanie wtryskowe z wykorzystaniem tego samego granulatu, który użyty został do produkcji filamentu. Pomimo tego druk 3D nadal odgrywa bardzo ważną rolę w procesie produkcyjnym, ponieważ sama forma również powstaje przy pomocy tej technologii.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments