Lenco prezentuje pierwszy na świecie modułowy gramofon z drukarki 3D

Kategoria: Projekty 3D 28 lis 2018

Do niedawna jeszcze gramofon uznawany był przez zwykłego śmiertelnika za relikt minionej epoki. Od pewnego czasu urządzenia te przeżywają jednak swoją drugą młodość, a sporą w tym zasługę ma jeden z popularnych dyskontów spożywczych, który co jakiś czas wrzuca do swojej oferty zarówno gramofony, jak i płyty winylowe do nich. Popularny holenderski producent tego typu odtwarzaczy wpadł na jeszcze ciekawszy pomysł, oferując swoim klientom drukowane w 3D, modułowe gramofony, które zakupić można na trwającej właśnie kampanii na Kickstarterze.

Lenco to znana holenderska firma zajmująca się produkcją wysokiej klasy gramofonów. Aby wnieść nieco świeżości oraz nowych technologii do swojego nowego projektu zaprosił do współpracy RepRapUniverse oraz The Qeske Community. Pierwsza z firm znana jest z projektu głowicy 1730, druga z kolei jest znaną i cenioną społecznością twórców oraz wynalazców. Efektem tej współpracy jest gramofon Lenco-MD.

Urządzenie to jest nie tylko pierwszym na świecie drukowanym w 3D gramofonem, ale może też być pierwszym na świecie modułowym gramofonem. Każdy egzemplarz posiada bowiem wkomponowane w swoją obudowę dwa specjalne gniazda, które możemy wykorzystywać do wpinania określonych modułów, zwiększających funkcjonalność urządzenia.

Przykładowe moduły, które już istnieją lub zostały zapowiedziane pozwalają na przykład na zasilanie gramofonu przy pomocy baterii ładowanych panelem słonecznym, bezprzewodowe przesyłanie dźwięku za sprawą komunikacji Bluetooth, czy też podłączenie klasycznych głośników. Użytkownicy mogą również sami tworzyć wymyślone przez siebie moduły i dzielić się nimi ze społecznością przy pomocy specjalnej platformy internetowej.

Lenco-MD zakupić można w kilku wariantach. Najtańszy z nich zawiera jedynie całą elektronikę, licencję na pliki STL, służące do wydrukowania obudowy urządzenia oraz instrukcję składania. Za taki pakiet zapłacimy jedynie 99 €. Dla użytkowników, którzy nie posiadają drukarki 3D o dużym obszarze roboczym (największy element ma wymiary 300 x 330 x 100 mm) przygotowano zestaw, w którym zawarta jest elektronika, instrukcja składania, wydruki 3D największych części oraz licencja na pliki STL z mniejszymi elementami. W tym wypadku będziemy musieli zapłacić 149 €.

Jeśli nie posiadamy własnej drukarki 3D to musimy liczyć się z wydatkiem 199 €, ponieważ tyle właśnie zapłacimy za kompletny zestaw, wraz ze wszystkimi częściami drukowanymi w 3D. W tym wypadku mamy możliwość wyboru jednego z siedmiu dostępnych kolorów, pośród których znajdziemy między innymi kolor biały, zielony, niebieski, pomarańczowy, żółty, czerwony i różowy.

Kampania rozpoczęła się wczoraj, a już udało się zebrać 36% z zakładanych 50.000 €. Do końca pozostało jeszcze trzydzieści sześć dni.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments