MattFlex 40D – nowy filament elastyczny od Fiberlogy

Kategoria: Fiberlogy Informacje branżowe 12 paź 2021

Pojawienie się nowego MattFlex 40D od Fiberlogy, to mocny argument za tym, aby zainteresować się elastycznymi filamentami, ponieważ efekty jakie można dzięki niemu uzyskać są naprawdę wyjątkowe. Matowe wykończenie, które doskonale ukrywa łączenie warstw oraz powierzchnia, która odbija światło w minimalnym stopniu, sprawiają, że modele wykonane z tego tworzywa wyglądają znacznie lepiej niż te wykonane innymi gumopodobnymi filamentami, które możemy dostać na rynku.

Wydawać by się mogło, że zadowalające efekty w przypadku filamentów elastycznych osiągnąć można jedynie na drukarkach wyposażonych w układ direct. Tymczasem filamenty z rodziny Fiberlogy Flex doskonale sprawdzają się także na drukarkach typu bowden. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest odpowiedni dobór parametrów, ale także właściwe przygotowanie maszyny. Warto zacząć od zmniejszenia docisku na ekstruderze. Zbyt duży docisk może powodować „uciekanie” filamentu lub jego blokowanie. Zmniejszenie retrakcji też będzie dobrym krokiem. Nadmierne lub zbyt szybkie wycofywanie filamentu może szybko doprowadzić do zatkania dyszy.

To, co najważniejsze, to jednak prędkość druku 3D. Zazwyczaj zaleca się, aby filamenty elastyczne drukować z prędkością ok. 20 mm/s. Jednak w przypadku Fiberlogy MattFlex 40D, podobnie jak miało to miejsce z FiberFlex 40D, doskonałe efekty można uzyskać z prędkością 45 mm/s, co więcej nawet 60 mm/s, w przypadku extrudera direct, nie powinno wpłynąć negatywnie na rezultat.

Photo Credit: Fiberlogy

Ostatnim krokiem będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Filamenty rodziny Flex bardzo dobrze trzymają się zarówno podkładek PEI, jak i szkła. Jednak w przypadku ewentualnych problemów można wspomóc się np. niebieską taśmą malarską — w takim przypadku jednak na spodzie modelu pozostaną resztki taśmy, które usunąć trzeba będzie wodą lub ostrym narzędziem. Po skończonym druku model można łatwo usunąć przez podgrzanie stołu i delikatnie podważenie go szpachelką. Szarpanie się z modelem, który trzyma się mocno stołu, doprowadzi jedynie do oderwania dolnych warstw wydruku.

Filamenty elastyczne otwierają nowe możliwości. Ich wytrzymałość oraz odporność na trudne warunki powodują, że materiał ten znajduje liczne praktyczne zastosowania. Począwszy od opon do modeli RC i robotów, przez uszczelki i podkładki tłumiące drgania, po elementy odzieży oraz opaski do zegarków i smartbandów — obszary, w których sprawdzi się MattFlex 40D, można mnożyć bez końca.

Photo Credit: Fiberlogy

W porównaniu do popularnych materiałów jak PLA czy ABS, na etapie przygotowania modelu do druku mamy dużo większy wpływ na właściwości samego modelu. Ilość obrysów oraz gęstość wypełnienia, oraz jego struktura wpłyną na twardość finalnego elementu, co za tym idzie model wykonany z filamentu o twardości 40D w skali Shore’a może być ostatecznie miększy niż wykonany ze swojego odpowiednika o twardości nawet 20D (ok. 90A), a przy tym będzie łatwiejszy w druku. W przypadku materiałów z rodziny Flex, takich jak MattFlex czy FiberFlex, to w głównej mierze od użytkownika zależy, jak zachowywać się będzie finalny model, będący efektem jego pracy.

MattFlex 40D trafi do sprzedaży na początku października. Dostępny będzie poprzez sieć dystrybutorów marki Fiberlogy. Do końca listopada sugerowana cena detaliczna za 0,85 kg filamentu wynosić będzie 149 zł.

Photo Credit: Fiberlogy

Sugerowane parametry druku dla Fiberlogy MattFlex 40D:

  • Temperatura druku: 210-230°C
  • Temperatura stołu: 50-70°C
  • Zamknięta komora: nie jest wymagana
  • Nawiew: 50-75%
  • Flowrate: 105-110%
  • Prędkość druku: < 60 mm/s
  • Podłoże: szkło, taśma maskująca
  • Retrakcja: tak, 1-2 mm
  • Prędkość retrakcji: 10-30 mm/s
  • W celu łatwiejszego usunięcia wydruku można podgrzać stół do 110°C stopni

Źródło/Source: Informacje prasowe/Press release

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Fiberlogy

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments