3D-SOLVE – ekologiczny, rozpuszczalny w wodzie filament podporowy

Kategoria: Materiały do druku 3D 12 sty 2020

Rozpuszczalne materiały podporowe to jedno z największych udogodnień z jakimi możemy spotkać się w druku 3D, w technologii FDM. Z jednej strony pozwalają na uzyskanie niemal nieskazitelnie gładkiej powierzchni podporowej, z drugiej jednak ich używanie może wiązać się z problemem z utylizacją powstającej po procesie rozpuszczania mieszaniny. Amerykańska firma 3D Printlife znalazła rozwiązanie tego problemu, a kryje się ono pod postacią filamentu podporowego 3D-SOLVE.

Powstanie rozpuszczalnych filamentów podporowych zrewolucjonizowało druk 3D w technologii FDM. Możliwość stosowania ich w trudnodostępnych miejscach pozwoliła na drukowanie obiektów, które przy stosowaniu zwykłego filamentu były niemal niemożliwe do wydrukowania, a jeśli nawet się to udało, to praca włożona w postprocessing takiego modelu wymagała bardzo dużego nakładu sił.

Pojawienie się filamentów HIPS oraz PVA znacząco poprawiło komfort pracy z bardziej wymagającymi geometrycznie modelami. Tworzywa te nie są jednak tak doskonałe, jak mogłoby się wydawać. Jedno z nich wymaga stosowania dość nieprzyjemnego w zapachu rozpuszczalnika, drugie natomiast, wprawdzie rozpuszcza się w zwykłej wodzie, ale proces ten jest dość czasochłonny. W obu przypadkach otrzymujemy jednak mieszaninę, która niekoniecznie powinna być wylewana do kanalizacji.

Nowy filament rozpuszczalny 3D-SOLVE rozwiązuje praktycznie wszystkie powyższe niedogodności. Za jego powstaniem kryje się amerykańska firma 3D Printlife, która znana jest ze swojego ekologicznego podejścia do produkcji filamentów. Nie inaczej jest również tym razem. 3D-SOLVE jest bowiem materiałem w pełni biodegradowalnym.

Podobnie jak PVA, nowe tworzywo jako rozpuszczalnika używa również wody. Od swojego konkurenta różni się jednak dwoma bardzo istotnymi szczegółami. Pierwszy z nich jest ważny ze względu na ochronę środowiska, ponieważ otrzymana po jego rozpuszczeniu mieszanina jest całkowicie bezpieczna i może być wylewana bezpośrednio do kanalizacji. Drugi jest natomiast istotny dla każdego użytkownika. Proces rozpuszczania jest bowiem niewspółmiernie krótszy niż w przypadku innych materiałów podporowych. W zaledwie 20 minut rozpuszczeniu ulega 99% wydrukowanej struktury podporowej. Jest to więc ogromna oszczędność czasu.

Żeby nie było zbyt kolorowo 3D-SOLVE ma również jedną wadę. Niestety nie jest kompatybilny z filamentem PLA. Jest to o tyle dziwne, że jego ustalona na 205oC temperatura druku jest bardzo zbliżona do tego materiału. Widocznie jednak tworzywo to nie pozwala uzyskać wystarczająco silnego wiązania pomiędzy warstwą podpieraną, a warstwą podpierającą. Pozostałe tworzywa, takie jak ABS oraz PETG są w pełni kompatybilne.

Jak przystało na materiał podporowy jego cena odbiega znacząco od zwykłych filamentów. Za szpulę o masie 0,5 kg zapłacić musimy 80 USD.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments