Pico Hybrid – niewielka i lekka głowica hybrydowa

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 19 sty 2020

Wydawać by się mogło, że nie ma głowicy idealnej, która sprostałaby wymaganiom większości potrzeb użytkowników drukarek 3D. Możemy więc w swoim urządzeniu zamontować głowicę z wkładką teflonową i bez większych problemów drukować z materiałów płynących w niższych temperaturach, albo wybrać głowicę full metal i korzystać z filamentów wysokotemperaturowych. Pico Hybrid to jedna głowica, która w kilkanaście sekund może pogodzić obie te potrzeby.

Historia głowic z serii Pico sięga 2013 roku i jest dość zagmatwana. Oddana w 2016 roku do beta testów i omawiana dzisiaj wersja Pico Hybrid nigdy nie trafiła do produkcji i została porzucona przez swojego twórcę, firmę B3 Innovations. Po kilku latach prawa do jej sprzedaży nabyła jednak firma Metaform, która właśnie zamierza rozpocząć jej produkcję, a pierwszych klientów pozyskać dzięki zaplanowanej kampanii na Kickstarterze.

Pico Hybrid, jak sama nazwa wskazuje, jest zarówno niewielka, jak i hybrydowa, czyli łącząca w sobie jakieś dwie, występujące zazwyczaj oddzielnie właściwości. Masa tego hotendu do zaledwie 28 g, co jest szczególnie istotne nie tylko dla drukarek 3D typu delta, ale też dla wszystkich innych drukarek 3D. Tak niewielka masa wpłynie bowiem pozytywnie na zmniejszenie jej bezwładności przy gwałtownych zmianach kierunku, co może przyczynić się nie tylko do lepszej jakości wydruków, ale też możliwej do uzyskania większej prędkości samego druku 3D.

Co do jej „hybrydowości” to chodzi tutaj dokładnie o możliwość stosowania jednej wersji zarówno jako głowicy nisko, jak i wysokotemperaturowej. Pozwala nam to na znaczące zwiększenie zakresu możliwych do użytkowania filamentów, na posiadanej przez nas drukarce 3D.

Obydwa rodzaje głowic mają swoje wady oraz zalety. Głowice przystosowane do niskich temperatur zawierają w swojej budowie rurki teflonowe, które ułatwiają poślizg materiału takiego jak na przykład TPU, ale nie pozwalają na ekstruzję materiałów wysokotemperaturowych, ponieważ PTFE ulega w tych temperaturach dość szybkiej degradacji. Głowice full metal radzą sobie z kolei bardzo dobrze z wysokimi temperaturami, ale o wiele gorzej z filamentami elastycznymi, których doprowadzenie do strefy gorącej powinno odbywać się płynnie, co nie jest możliwe ze względu na zwiększone tarcie powierzchni metalowej.

Rozwiązanie jakie zostało zastosowane w Pico Hybrid jest banalne w swojej prostocie. Przekształcenie głowicy odbywa się przy pomocy wymiany samej dyszy, która zintegrowana jest z całym kanałem doprowadzającym do niej tworzywo. Dysza w wersji wysokotemperaturowej wyposażona jest w „kanał” o powierzchni metalowej, podczas gdy wersja niskotemperaturowa wyposażona jest w umieszczoną w nim rurkę teflonową. Cała procedura zamiany ogranicza się więc do procesu wymiany dyszy, który trwa nie więcej niż kilkadziesiąt sekund.

Pico Hybrid wyląduje niebawem na Kickstarterze w cenie około 100-120 USD, w zależności od konfiguracji. Dostępna ma być wersja na filament 1,75 mm oraz 3,00 mm oraz z grzałką na 12V i 24 V.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.metaform.us 

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments