500 masek do nurkowania z Decathlona przystosowanych do szpitalnych respiratorów dzięki drukowi 3D

Kategoria: Druk 3D w medycynie 27 mar 2020

Po opracowaniu projektu drukowanych w 3D zaworów do respiratorów dla włoskich szpitali, Isinnova opracowała kolejny projekt, który może wspomóc lekarzy w walce o życie pacjentów zarażonych koronawirusem. Tym razem udało im się przekształcić popularną maskę do nurkowania, dostępną w sklepach sieci Decathlon, w awaryjną maskę, która podpięta pod respirator może wspomagać oddychanie pacjentów z nieco lżejszym stanie.

Projekt powstał dzięki lekarzowi Renato Favaro, który kilka dni temu skontaktował się z firmą Isinnova i zapytał o możliwość przystosowania maski do nurkowania w awaryjną maskę do respiratora. Firma niezwłocznie skontaktowała się z siecią Decathlon, aby zbadać możliwości wykorzystania maski Easybreath do takich właśnie zastosowań.

Po kilku dniach zaprojektowano kluczowy element, który pozwolił na spełnienie założenia projektu. Mowa o tak zwanym zaworze Charlotte, który jest łącznikiem pomiędzy maską, a respiratorem. Można go łatwo wydrukować w 3D, a następnie zamontować w masce Easybreath. Pierwsze testy przeprowadzono na pacjencie oraz personelu w szpitalu Chiari i w obu przypadkach próby zakończyły się powodzeniem.

Maska przeznaczona jest dla pacjentów, którzy nadal są w stanie samodzielnie oddychać, ale potrzebują pomocy w utrzymaniu drożności dróg oddechowych. Sprzęt nie jest certyfikowany jako urządzenie medyczne, dlatego pacjent musi najpierw wyrazić pisemną zgodę na jego używanie. W przypadku obecnej skali zarażeń może się ona jednak okazać nieocenionym wsparciem awaryjnym.

Warto nadmienić, że swoje oświadczenie na temat wykorzystania w ten sposób maski Easybreath wydał jej producent, firma Decathlon. Informuje w nim, że urządzenie nie zostało zaprojektowane jako maska ochronna przeciwko koronawirusowi, a jej modyfikacje mogą przyczynić się do nieprawidłowego działania. Zaleca się więc nie wykonywać własnych modyfikacji, lecz trzymać się projektu przygotowanego przez Isinnova.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments