Co Print – nowa wersja przystawki do wielokolorowego druku 3D z kampanią na Kickstarterze

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 29 lis 2021

Niewiele ponad rok temu opisywaliśmy  opracowane przez turecką firmę narzędzie do wielokolorowego druku 3D Co Print, którego kampania odbywała się wówczas na pewnym tureckim portalu crowdfundingowym. Przez ten czas urządzenie to zostało ulepszone i obecnie można nabyć je na Kickstarterze, a jego twórcy natomiast… przenieśli swoją siedzibę do Londynu.

Tego typu urządzeń jest na rynku co najmniej kilka i nowe ich wersje pojawiają się regularnie co jakiś czas. W swojej ofercie ma je chociażby Prusa Research, a do tych najbardziej popularnych zaliczyć możemy kolejne modele Palette. Poza możliwością wielokolorowego druku 3D, umożliwiają one również druk wielomateriałowy.

Co Print jest kompatybilny przede wszystkim z drukarkami 3D wyposażonymi w ekstrudery typu Bowden, ale może być również użytkowany z wybranymi drukarkami 3D z ekstruderami bezpośrednimi. Partnerem strategicznym projektu jest firma Creality, dlatego też we wszystkich materiałach widzimy pracę z tymi właśnie drukarkami 3D. Podłączenie omawianej przystawki do innych konstrukcji nie powinno być jednak problematyczne.

Urządzenie pozwala na druk 3D z aż siedmiu różnych kolorów lub rodzajów filamentów. Zaprojektowano je tak, aby było jak najbardziej przyjazne użytkownikowi, czyli jak najłatwiejsze w obsłudze. Wyposażono je w panel kontrolny z ekranem LCD, dzięki czemu w prosty sposób możemy wykonywać czynności, takie jak rozpoczęcie procesu druku 3D lub ręczna obsługa automatycznej zmiany filamentu.

Przygotowanie modelu pod wielokolorowy druk 3D jest według producenta tak proste, jak tradycyjny druk 3D. W pierwszej kolejności przygotowujemy model w aplikacji Prusa Slicer i zapisujemy go jako Gcode. Tak otrzymany plik wczytujemy do aplikacji Co Print Gcode Editing App, która tworzy plik wyjściowy ze wszystkimi informacjami dla urządzenia Co Print. Pozostaje nam już tylko wgranie go do przystawki oraz uruchomienie drukarki 3D i wykonanie wydruku.

Photo Credit: Co Print

Zaprezentowane przez twórców kampanii wydruki 3D prezentują się naprawdę dobrze i pozwalają wierzyć, że Co Print działa dokładnie tak jak powinien. Do końca zbiórki pozostało jeszcze dwadzieścia cztery dni, a na jej konto trafiło już ponad 500 000 PLN z zakładanych 41 500 PLN. W chwili obecnej za najtańszy zestaw Co Print musimy zapłacić około 1 800 PLN.

Źródło/Source: www.kickstarter.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Co Print

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments