Największe drukarki 3D do metalu Nikon SLM Solutions – przykłady zastosowań ich możliwości

Kategoria: ExOne Informacje branżowe 01 lut 2024

5 grudnia 2023 roku Nikon SLM Solutions ogłosił, że dostarczy swoją 900-tą drukarkę 3D do metalu, pracującą w technologii L-PBF. Był to model NXG XII 600 i został dostarczony do Safran – międzynarodowej firmy z branży lotniczej, obronnej i kosmicznej. Poniżej przedstawiamy kilku innych użytkowników tych ogromnych urządzeń, aby rzucić więcej światła na obszary ich zastosowania.

Safran, inwestując w największą drukarkę do metalu NXG XII 600, planuje rozbudowę swojego centrum, Safran Additive Manufacturing Campus (SAMC). Ta drukarka stanie się kluczową dla produkcji części silników lotniczych, w tym skomplikowanych elementów z aluminium. Współpraca z Nikon SLM Solutions zaowocowała opracowaniem specyfikacji druku z proszku aluminium AlSi7Mg0.6, spełniających wymogi wspomnianej firmy. François-Xavier Foubert z Safran i Sam O’Leary z Nikon SLM Solutions podkreślili znaczenie tej współpracy dla przyszłości produkcji addytywnej.

GKN Aerospace również skorzystał z największych drukarek do metalu NXG XII 600. Dokładnie dwóch takich sztuk. Firma ta wykorzystuje duży obszar roboczy i 12 laserów o mocy 1 kW każdy, by produkować duże części lotnicze z wysoką wydajnością. Jedna drukarka będzie używana do produkcji części z Inconelu 718 a druga z tytanu, Ti64. Przedstawiciele obu firm wskazują na ogromy wpływ technologii addytywnych w rozwój branży lotniczej.

Kolejną firmą, która może się pochwalić systemem NXG pod swoim dachem, to MAN Energy Solutions w Oberhausen. Firma ta wykorzystuje największą drukarkę do metalu NXG XII 600 do produkcji maszyn wirowych i silników. NXG XII 600, uzupełniając mniejszą SLM 280, pozwala produkować części sześć razy szybciej, skracając znacznie czas dostawy. Dla MAN Energy Solutions ogromne znaczenie ma przewaga technologiczna, jaka została przez firmę osiągnięta dzięki inwestycji w druk 3D z metalu.

Sintavia to kolejna firma, która posiada dwie drukarki do NXG XII 600, wykorzystywane do produkcji zaawansowanych systemów napędowych i układów termodynamicznych. Dzięki nim, firma może zaspokajać rosnący popyt na addytywnie produkowane elementy metalowe. Inwestycja była poprzedzona intensywnymi pracami nad wydrukiem benchmarkowym, imponującym, ważącym ponad 170kg wirnikiem wytworzonym z Inconelu. Czas druku tej części to niecały tydzień. Przedstawiciele firmy Sintavia podkreślili, iż dla nich technologie addytywne otwierają nowe możliwości, a największa drukarka, NXG XII 600 ze swoją ogromną wydajnością, pozwolą sprostać wymaganiom klientów z branży lotniczej, obronnej i kosmicznej.

Divirgent Technologies, firma z branży automotive, posiada sześć systemów NXG XII 600. Ta największa drukarka do metalu od Nikon SLM Solutions umożliwia im transformację metod produkcji, wykorzystując zaawansowane technologie druku 3D. Współpraca między Nikon SLM Solutions a Divirgent rozpoczęła się w 2017 roku i od początku polegała na przedprodukcyjnych testach największych drukarek do metalu, NXG XII 600.

Podsumowując, największa drukarka do metalu NXG XII 600 od Nikon SLM Solutions znalazła zastosowanie w różnych branżach, od lotnictwa, przez przemysł zbrojeniowy, energetyczny czy motoryzację. Jej potencjał – pole robocze o rozmiarze  600x600x600mm (lub 600x600x1500mm dla NXG XII 600E), 12 laserów o mocy 1 kW każdy i prędkość druku do 1000 cm3/h powoduje ogromne zainteresowanie tym urządzeniem na rynku.

Źródło/Source: www.colmex.pl

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: SLM Solutions

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments