Piocreat G12 – wielkogabarytowa drukarka 3D na granulat

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 29 mar 2024

Firma Piocreat znana jest z produkcji drukarek 3D, pracujących w różnych technologiach. Do jednej z nich zaliczamy FGF, a jej najnowszym przedstawicielem jest wielkogabarytowa konstrukcja o nazwie G12.

Istotą działania modelu G12 jest technologia FGF (Fused Granulate Fabrication), w której to, bliźniaczo jak w technologii FDM, materiał wytłaczany jest warstwa po warstwie, tworząc mniej lub bardziej skomplikowane trójwymiarowe obiekty. Różnica polega jednak na podejściu do procesu zasilania ekstrudera. W technologii FGF wykorzystuje się granulat z tworzyw sztucznych, co znacząco obniża koszty produkcji, poprzez eliminację konieczności stosowania tradycyjnych, droższych filamentów.

G12 to urządzenie klasy przemysłowej. Świadczy o tym chociażby jej obszar roboczy, który wynosi 1200 x 1000 x 1000 mm. Za wysoką jakość wydruków oraz precyzję odpowiada głowica jednoślimakowa, która zapewnia jednolitą siłę wytłaczania. Jest ona w stanie rozgrzać się do temperatury 450oC, co pozwala na pracę z materiałami takimi jak PLA, PETG, ABS, TPU oraz materiały kompozytowe.

Urządzenie przystosowane jest do pracy z granulatem o średnicy od 2 do 5 mm. Dysze o średnicy od 0,6 do 4,0 mm pozwalają na druk na warstwie o wysokości od 0,2 do 1,5 mm. Maksymalna dostępna prędkość przepływu materiału wynosi do 5 kg na godzinę, pozwalając na druk wielkogabarytowy z prędkością sięgającą 100 mm/s.

Więcej na temat tego, oraz innych urządzeń z portfolio Piocreat można dowiedzieć się na stronie producenta.

Źródło/Source: www.3dprinting.com 

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Piocreat

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments