Projekt tygodnia – klipsy do przechowywania żywności

Kategoria: Projekty 3D 14 paź 2017

Tydzień temu, przy pomocy plotera laserowego, zrobiliśmy podstawkę pod tablet lub telefon. W tym tygodniu ponownie wracamy do technologii FDM i przy pomocy drukarki 3D Gence One wykonamy zestaw praktycznych klipsów, wsuwek i zatrzasków, które z pewnością przydadzą się w każdej kuchni.

W każdej kuchni znajdziemy cała masę opakowań produktów spożywczych, które po ich otwarciu należy zabezpieczyć przed wilgocią oraz wpływem innych czynników zewnętrznych. Jeżeli nie posiadamy pod ręką dużego zestawu specjalnych pojemników do przechowywania żywności, to z reguły staramy się przechowywać te produkty w opakowaniach oryginalnych, zabezpieczając je wszelkiego rodzaju spinaczami biurowymi, czy gumkami recepturkami. Będąc jednak posiadaczem nawet najprostszej i najtańszej drukarki 3D zestaw niezbędnych klipsów, wsuwek i innego rodzaju spinek jesteśmy w stanie przygotować sobie sami.

Na portalu Thingiverse znajdziemy całą masę wszelkiego rodzaju klipsów i naprawdę mamy w czym przebierać, ponieważ jesteśmy w stanie odnaleźć model pasujący do praktycznie każdego rodzaju torebki. Ja wybrałem siedem najciekawszych, po czym wydrukowałem je w dwóch egzemplarzach, z dwóch różnych kolorów „anonimowego” PLA. Klipsy podzieliłem na trzy kategorie: typu wsuwanego, typu spinacz do bielizny oraz typu zatrzaskowego.

Pierwsza grupa, typu wsuwanego jest najliczniejsza. Wybrałem tutaj wsuwkę przeznaczoną do kawy mielonej, która występuje również w wersji z miarką, mocno trzymającą wsuwkę w kształcie rybki, oraz wsuwkę trzymającą raczej dość słabo, ale idealnie nadającą się do zamykania torebek poprzez skręcenie ich jak papierek od cukierka.

Grupa spinek typu „spinacze do bielizny” to moi faworyci, są nie tylko efektywne, ale tez efektowne. Z tej kategorii wykonałem dwa różne modele. Pierwszy z nich to rekin, a drugi to… “typowy” spinacz do bielizny właśnie.

W ostatniej grupie, klipsów typu zatrzaskowego, umieściłem tylko jeden model. Zdecydowanie stanowi on jeden z najmocniejszych i najbardziej szczelnych zabezpieczeń z całego dzisiejszego zestawienia. W zależności od potrzeb możemy wydrukować go w kilku dostępnych wariantach długości.

Zaprezentowane modele, to tylko wierzchołek góry lodowej tego co jest dostępne na Thingiverse. Jeśli żaden z powyższych klipsów nie przypadł wam do gustu, to z pewnością sami najdziecie coś odpowiedniego dla siebie.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments