Sigma R19 i Sigmax R19 – dwie nowe drukarki 3D od BCN3D

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 09 wrz 2018

BCN3D Technologies to jeden z najbardziej rozpoznawalnych, hiszpańskich producentów niskobudżetowych drukarek 3D. Zdaniem użytkowników portalu 3DHubs jego urządzenia uznawane są za jedne z najlepiej drukujących na rynku. Firma znana jest również z udostępniania planów wszystkich swoich produktów. Ich flagowe konstrukcje Sigma R17 oraz Sigmax R17 doczekały się właśnie aktualizacji do edycji R19.

Wizualnie nowa generacja nawiązuje do generacji poprzedniej. Można powiedzieć, że na pierwszy rzut oka nie widać praktycznie żadnej zmiany. Tych jednak jest całkiem sporo i co więcej, znacząco wpływają one na komfort pracy z tymi urządzeniami.

Oba modele nie mogły oczywiście zostać pozbawione swojego znaku rozpoznawczego, czyli dwóch niezależnie pracujących ekstruderów. System ten nazwany przez producenta jako IDEX (Independent Dual Extrusuin) doczekał się jednak kilku usprawnień. Tryb Mirror oraz Duplication, które dostępne były dotychczas w modelu Sigmax R17, teraz dostępne są w obu wersjach. Pierwszy z nich pozwala na drukowanie odbicia lustrzanego dwóch takich samych modeli, drugi umożliwia seryjną mini produkcję takich samych elementów.

Pozostając nadal w temacie pokrewnym do systemu IDEX warto wspomnieć o dwóch elementach, które go tworzą. Chodzi oczywiście o głowicę i ekstruder. Te pierwsze powstały przy współpracy z E3D-Online i występują z dyszami o średnicach z zakresu od 0,3 mm do 1,0 mm, ekstrudery z kolei dostarczane są przez firmę Bondtech. Wszystkie te komponenty są gwarantem najwyższej możliwej jakości. Uzupełnieniem systemu wytłaczania filamentu są specjalne sensory, które zatrzymują proces druku 3D w momencie jego braku.

Oba modele posiadają opcjonalne, dedykowane obudowy, które wykonane są podobnie jak te z drukarki 3DGence One. Wersja od BCN3D posiada jednak wbudowany filtr HEPA oraz możliwość kontrolowania temperatury wewnątrz obudowy. Osłona posiada więc dwojaką funkcję, chroni użytkownika przed szkodliwymi oparami, jak również ułatwia druk 3D z materiałów wrażliwych na oddziaływanie warunków zewnętrznych.

Wraz z generacją R19 Hiszpanie wypuścili również nową edycję dedykowanego slicera Cura BCN3D w wersji 2.1.0. Posiada on predefiniowane ustawienia dla materiałów technicznych z oferty producenta. Dla wszystkich użytkowników generacji R17 zostaną przygotowane pakiety upgrade’owe, za pomocą których będziemy mogli zaktualizować posiadane urządzenia, bez konieczności zakupu nowych wersji tych samych konstrukcji.

Sigma R19 posiada obszar roboczy na poziomie 210 mm x 297 mm x 210 mm i kosztuje 2.994,75 €, Sigmax R19 z kolei może pochwalić się obszarem roboczym wynoszącym 420 mm x 297 mm x 210 mm, za który zapłacić trzeba 4.470,95 €. Oba modele można już zamawiać na stronie producenta, a ich wysyłka rozpocznie się od 12 września.

Źródło: www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments