Wzorowana na aerografie dysza do precyzyjnych wydruków 3D w technologii FDM

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 09 paź 2018

Na rynku mamy obecnie pełen przekrój różnego rodzaju dyszy do drukarek 3D. Możemy przebierać nie tylko w materiałach, z których są wykonane, ale też w średnicach, które warunkują precyzję druku 3D. Małe i szczegółowe modele wykonujemy przeważnie dzięki dyszom o niewielkich średnicach, które niestety potrafią generować różnego rodzaju problemy. Rozwiązaniem jednego z nich ma być dysza z końcówką wykonaną z  elementu aerografu.

Odpowiednio dobrana dysza do głowicy drukującej jest jednym z wyznaczników precyzji drukarki 3D. Optymalną średnicą, która zapewnia przyzwoity stosunek prędkość druku/precyzja, jest 0,4-0,5 mm. Dysze o średnicy zbliżonej do jednego milimetra pozwalają na wydruk szybki, ale bardziej zgrubny, jeśli natomiast chcemy drukować możliwie jak najdokładniej to posługujemy się średnicami zbliżonymi do 0,2 mm. Niestety jedną z ich wad jest prędkość druku 3D, która musi być o około 60 % mniejsza od standardowej.

Sama niska prędkość nie jest jednak jedynym ani też największym problem, większym jest temperatura, a dokładniej duże nagromadzenie ciepła. Jak wiemy każda głowica drukarki 3D podgrzewana jest za pomocą bloku grzejnego, którego zadaniem jest również utrzymanie wysokiej temperatury dyszy. Cała ta strefa jest dość mocno rozgrzana i oddaje swoją temperaturę na zewnątrz dzięki zjawisku zwanemu promieniowaniem cieplnym. Efekt ten w połączeniu z wolnym poruszaniem się głowicy powoduje przegrzewanie się układanego na modelu materiału.

Swoje rozwiązanie tego problemu zaprezentował Rene Jurack, autor bloga „well-engineered”, który wykorzystał końcówkę aerografu, łącząc ją z dyszą drukarki 3D. Dzięki jej wydłużonemu kształtowi wpływ wysokiej temperatury na drukowany w 3D model jest o wiele mniejszy. Jedyną wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność ponownego kalibrowania odległości głowicy od platformy roboczej, co w efekcie zmniejsza nieco nasz obszar roboczy w osi Z.

Niestety końcówka nie jest kompatybilna z popularnymi głowicami od E3D-Online, ale Rene zadbał o to projektując specjalny adapter, który dodatkowo jeszcze bardziej zwiększa odległość od bloku grzejnego. Dzięki udostępnionym planom każdy może wykonać go we własnym zakresie lub kupić za jedyne 19 €.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.well-engineered.net

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments