Iro3D rozpoczyna wysyłkę pierwszych egzemplarzy swoich kosztujących 5.000 $ systemów do druku 3D z metalu

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 02 lis 2018

O Iro3D zrobiło się głośno na początku bieżącego roku kiedy to nikomu wcześniej nieznany sturtup zapowiedział sprzedaż drukarek 3D do metalu za niesamowicie niską cenę 5.000 $ . Po około dziesięciu miesiącach od tego momentu firma rozpoczęła wysyłkę tych urządzeń i, sądząc po pierwszym odezwie użytkowników, system sprawuje się nadzwyczaj dobrze.

Tajemnicą niskiej ceny Iro3D jest zasada działania tego urządzenia. Pracuje ono w technologii Selective Powder Deposition (SPD), która polega na selektywnym osadzaniu proszku, z którego budowany jest nasz obiekt. Niezwykle istotny jest fakt, że proszek ten jest tylko osadzany, a jego ostateczne zespolenie odbywa się w specjalnych piecach odlewniczych.

Usypywanie modelu odbywa się w podobny sposób jak ekstrudowanie filamentu w technologii FDM, specjalna dysza porusza się w identyczny jak w tej popularnej metodzie sposób. Poza osadzaniem materiału właściwego usypywany jest również materiał podporowy, do którego wykorzystywany jest specjalny rodzaj piasku. Model w postaci sypkiej budowany jest w specjalnym tyglu.

Osadzanie materiału realizowane jest za pomocą czterech różnych głowic, które czerpią z czterech różnych pojemników zasilających. W dwóch z nich znajduje się piasek o dwóch różnych frakcjach, bardzo drobnej oraz nieco grubszej. W dwóch pozostałych pojemnikach mamy metal, który również występuje w dwóch różnych rozmiarach ziaren. Frakcje grubsze służą do budowania wewnętrznych struktur modelu, podczas gdy frakcje zewnętrzne służą do wykonywania obrysów zewnętrznych, które powinny wykazywać się mniejsza porowatością.

Biorąc pod uwagę fakt, że drukarka 3D nie spaja w żaden sposób tworzywa, jej budowa jest w zasadzie mniej skomplikowana niż drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. W urządzeniu tym nie znajdziemy bowiem żadnych elementów, które miałyby być podgrzewane do bardzo wysokich temperatur. Tą uzyskujemy dopiero w piecu odlewniczym. Dla przykładu proces wypalania stali wysokowęglowej odbywa się w temperaturze 1250oC i trwa około 3 godziny, podczas gdy dla stopów na bazie miedzi jest to temperatura 1184oC oraz czas krótszy o jedną godzinę.

Obszar roboczy Iro3D wynosi 300 x 300 x 100 mm, a minimalna wysokość warstwy to 0,3 mm. Dysza osadzająca proszek ma średnicę 1 mm. Czas budowania przeciętnego modelu wynosi około 24 godziny. Firmy, które otrzymały już swoje urządzenia swoje siedziby mają w Hongkongu, Kanadzie oraz USA.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments