EDM – niesamowicie precyzyjna metoda obróbki metali

Kategoria: News 18 kw. 2019

Wydawać by się mogło że obróbka metali jest obecnie na takim poziomie, że ciężko jest nas czymś w tym temacie zaskoczyć. Singapurski serwis informacyjny Mothership.sg zaprezentował na swoim Twitterze demonstrację procesu obróbki tego tworzywa, która jest tak precyzyjna, że widząc ją przecieramy oczy ze zdumienia.

Omawiany proces nosi nazwę EDM (Electrical Discharge Machining) i opiera swoje działanie na iskrze elektrycznej przebiegającej przez ciętą powierzchnię. Efekt jej działania jest tak precyzyjny, że po złożeniu dwóch przeciętych połówek (nawet jeśli powierzchnia cięcia nie jest linią prostą) nie jesteśmy w stanie zlokalizować miejsca ich łączenia. Wygląda to tak, jakby elementy te tworzyły integralną całość.

Wytwarzana w tej technologii iskra powstaje w momencie prowadzenia przewodnika elektrycznego blisko obrabianego materiału. W momencie kiedy przewodnik zetknie się z daną powierzchnią powstaje prąd elektryczny, wytwarząjący ciepło dochodzące do temperatury 12.000oC. Warunki te pozwalają na precyzyjne przecięcie materiału topiąc go w miejscu styczności.

To co jest szczególnie istotne w tym procesie to fakt, że jesteśmy w stanie dokładnie kontrolować przebieg iskry, tnąc powierzchnię dokładnie w tym miejscu i o takim przebiegu linii cięcia, jaki sobie wcześniej założyliśmy.

Technologię EDM wykorzystuje się najczęściej w produkcji części do samolotów oraz sztucznych kości. Elementy te muszą wykazywać się możliwie jak największą precyzją wykonania, a przestrzeń pomiędzy nimi musi być na tyle mała, aby ryzyko ich rozszczelnienia było możliwie jak najmniejsze.

Prezentacja możliwości tej metody przypomina popularne modele, na których prezentowane są iluzje optyczne:

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments