Victrex AM 200 – łatwiejszy w druku 3D PAEK od INTAMSYS

Kategoria: Materiały do druku 3D 23 lip 2020

INTAMSYS, znany chiński producent wysokotemperaturowych drukarek 3D, ogłosił nawiązanie współpracy z firmą Victrex, w celu opracowania zoptymalizowanego pod ich urządzenia filamentu wysokotemperaturowego. Victrex AM 200 to tworzywo na bazie PAEK, które jest znacznie łatwiejsze w druku 3D niż tradycyjnie stosowany PEEK.

Od kilku lat INTAMSYS koncentruje się praktycznie wyłącznie na rynku wysokotemperaturowego druku 3D, w technologii FDM. Przez ten czas w portfolio firmy pojawiła się cała seria maszyn przystosowana do pracy z tworzywami, takimi jak chociażby PEEK, czy ULTEM, które obrabiane są w stosunkowo wysokich, jak na FDM, temperaturach.

Oferta firmy trafia skutecznie w aktualne potrzeby branży, w której właściwości takie jak odporność na wysokie temperatury są bardzo pożądane, ponieważ pozwalają na wykorzystanie wykonanych części do znacznie szerszego zakresu zastosowań. Niestety wymagające tworzywa wymagają również specjalnie przystosowanych konstrukcji, które zapewnią im optymalne warunki przetwarzania. Poza ekstremalnie wysokimi temperaturami głowicy są to przede wszystkim zamykane oraz podgrzewane komory robocze. Drukarki 3D od INTAMSYS spełniają wszystkie te warunki.

Udana konstrukcja nie daje nam jednak niestety gwarancji sukcesu. Równie ważny jest odpowiedni materiał. Problemem większości filamentów PEEK, które dostępne są na rynku jest fakt, że nie są one przystosowane do zastosowań w druku 3D. Zazwyczaj bowiem są to tworzywa, które zaprojektowano do innych celów, takich jak na przykład formowanie wtryskowe lub obróbka CNC. Największą bolączką tego typu niezoptymalizowanego PEEK’u jest przede wszystkim słaba adhezja pomiędzy warstwami.

Aby rozwiązać tego typu problemy INTAMSYS nawiązał współpracę z brytyjską firmą Victrex, która zajmuje się produkcją materiałów oraz produktów z tworzyw sztucznych. Wspólnymi siłami opracowano zoptymalizowany pod druk 3D filament na bazie PAEK o nazwie handlowej Victrex AM 200.

Najważniejsze parametry nowego tworzywa to przede wszystkim:

  • wolniejsza krystalizacja – zwiększa szanse na mocniejsze wiązanie międzywarstwowe,
  • niższa temperatura topnienia – zapewnia mniejsze zużycie energii,
  • precyzyjnie dostosowana lepkość – zapewnia optymalne wytłaczanie oraz poprawia siłę wiązania pomiędzy warstwami,
  • stosunkowo niski współczynnik skurczu – lepsza adhezja do platformy roboczej oraz mniejsza podatność na wypaczenia.

Dzięki filamentowi Victrex AM 200 druk 3D z materiałów wysokotemperaturowych może stać się nieco bardziej przystępny dla mniej doświadczonych użytkowników.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments