Klikalne ekrany w drukowanych w 3D obudowach elementem interaktywnej ściany stoiska na Cisco Live 2020

Kategoria: Global 3D Przemysłowe drukarki 3D 21 maj 2020

Druk 3D to przede wszystkim duża oszczędność czasu oraz pieniędzy dla firm z branży kreatywnych. Dzięki niemu hiszpańska firma Domestic Data Streamers zaprojektowała, wyprodukowała oraz skonfigurowała w pełni funkcjonalną Ścianę Rekomendacji na swoje stoisko na wystawie Cisco Live 2020. Cały proces trwał zaledwie cztery tygodnie.

Główną misją Domestic Data Streamers (DDS) jest „tworzenie połączeń pomiędzy danymi a ich odbiorcami”. Jest to mająca swoją siedzibę w Barcelonie firma z branży kreatywnej, która w swoich projektach stara się łączyć opowiadanie historii z danymi oraz sztuką. W całej swojej działalności wykonali szereg zleceń dla ponad 130 partnerów w ponad 17 krajach. Pośród ich klientów znajdują się między innymi ONZ, Unicef, Google, BuzzFeed oraz Spotify.

Jednym z ostatnich projektów, nad którym pracowała firma DDS była ściana rekomendacji (Recommendation Wall), przygotowana na potrzeby styczniowego Cisco Live 2020, w którym udział wzięło pond 15 000 zwiedzających. Narzędzie to, jak częściowo zdradza jego nazwa, było interaktywną ścianą zbudowaną z klikalnych ekranów LCD, na których wyświetlał się harmonogram imprezy. W przypadku kiedy odwiedzający zauważył wydarzenie, które go zainteresowało, mógł dosłownie kliknąć wybranym ekranem, a wyświetlany na nim obraz zamieniał się w kod QR, który po zeskanowaniu przenosił nas do wszystkich interesujących na ten temat informacji.

Sama konstrukcja nośna ściany nie stanowiła większego problemu, ponieważ można było wykonać ją przy użyciu ogólnie dostępnych elementów. Problemem okazało się jednak stworzenie klikalnych ekranów. Projektanci próbowali wielu różnych rozwiązań, ale żadne nie spełniało pokładanych w nich oczekiwań, zwłaszcza że konstrukcja „przycisku” wymagała dużej ilości niestandardowej mechaniki. Rozwiązaniem problemu okazało się zastosowanie drukarki 3D, a ściślej mówiąc drukarki 3D BCN3D Epsilon.

Duży obszar roboczy nowego modelu od BCN3D Technologies idealnie wpisywał się w potrzeby projektu. Charakterystyka elementu przycisku o ściśle sprecyzowanym założeniom, wymagała wykonania wielu jego iteracji, aż do momentu znalezienia optymalnej wersji. Dzięki drukowi 3D można było zrobić to zarówno szybko, jak również relatywnie tanio.

Wykonanie 40 przycisków, które wydrukowano z PET-G, trwało zaledwie 4 tygodnie, licząc od momentu wykonania pierwszego szkicu, do ostatecznej konfiguracji na Cisco Live 2020. Według DDS nie byłoby to możliwe bez wykorzystania technologii druku 3D.

Dystrybutorem drukarek 3D od BCN3D Technologies na rynku polskim jest firma Global 3D.

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments