Monocure 3D z kampanią na Kickstarterze

Kategoria: Materiały do druku 3D 17 lip 2023

Jeden z popularniejszych producentów żywic fotopolimerowych oraz innych akcesoriów do druku 3D, australijska firma Monocure 3D, w dość nietypowy, jak dla siebie sposób, zaprezentowała swój najnowszy produkt. Jego posiadaczem można zostać bowiem wspierając, uruchomioną kilka dni temu, kampanię na Kickstarterze.

Monocure 3D produkcją żywic fotopolimerowych zajmuje się od 2016 roku. Ich materiały, z których do najpopularniejszych należą żywice Rapid oraz Rapid Flex100, można znaleźć w sklepach w praktycznie każdej części świata. Tworzywa te cieszą się również dużą popularnością w naszym kraju.

Produkt, o którym dzisiaj mowa, to nowa żywica fotopolimerowa TENSILETM. Materiał ten to żywica klasy przemysłowej, dostępna dla zwykłych użytkowników drukarek 3D typu UV DLP oraz UV LCD. Zaprojektowano go, aby zapewnić wysoką trwałość i precyzję modelom drukowanym w 3D. Łatwa do drukowania formuła zapewnia stabilność wymiarową części bez wypaczeń, dzięki czemu wymaga mniejszej liczby podpór z drobniejszymi punktami styku.

TENSILETM nie jest pierwszą wysokowydajną żywicą w ofercie Monocure. Kilka lat temu Australijczycy wypuścili na rynek żywice TUFF oraz serię PRO. Nowy materiał jest od nich jednak zdecydowanie bardziej wytrzymały i to nawet od razu po zdjęciu z drukarki 3D, bez dodatkowego utwardzania w komorze UV.

Photo Cover: Monocure 3D, Kickstarter

Niezależne testy, wykonane na próbce drukowanej na warstwie o grubości 50 mikrometrów wykazały, że średnia wytrzymałość na rozciąganie dla żywicy TENSILETM to 86,7 MPa po utwardzeniu oraz 65,4 MPa prosto po zdjęciu świeżego wydruku z drukarki 3D. Dla Porównania ten sam parametr dla żywicy TUFF, ale po utwardzeniu w komorze UV, to około 62 MPa.

Bardziej przemawiającym do wyobraźni potwierdzeniem wyników pomiarów laboratoryjnych były zorganizowane przez Monocure dodatkowe testy, takie jak podnoszenie betonowego bloku przy pomocy wózka widłowego lub przeciąganie kilkutonowej ciężarówki. We wszystkich tych niecodziennych czynnościach wykorzystano wydrukowane z żywicy TENSILETM elementy zapięć pasów oraz łańcuchów.

Photo Cover: Monocure 3D, Kickstarter

Celem trwającej kampanii jest zebranie 100 000 AUD. W tej chwili udało się pozyskać około 30 000 AUD, a do końca zbiórki pozostały jeszcze dwadzieścia trzy dni. Najtańszą opcją zakupu 1 litra żywicy jest na ten moment oferta z 25% rabatem, czyli należy wydać około 305 PLN. Wysyłka do Polski jest darmowa, ale musimy się liczyć z koniecznością zapłacenia cła oraz podatku VAT.

Źródło/Source: www.kickstarter.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Monocure 3D

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments