Jak bardzo złote jest złote PLA?

Kategoria: Projekty 3D 15 lut 2015

W ofercie efilament3d niedawno pojawiły się 3 nowe kolory PLA o średnicy 1.75 mm: złoty, srebrny oraz grafit. Będąc bardzo ciekawym jak będą wyglądać przedmioty wykonane z tych materiałów, na początek wyposażyłem się w kilogram złotego filamentu:

20150214_104716

Po rozpakowaniu przesyłki okazało się, że filament jest nawinięty na nowego typu szpulkę. Jest ona wyraźnie mniejsza od starszego wariantu – ma 182 mm średnicy, za to jej szerokość wzrosła do ok. 70 mm. Wewnętrzna średnica wynosi 56 mm. W odróżnieniu od poprzedniej wersji,  ścianki otworu są prawie całkiem gładkie:

20150214_104803

Gładki środek szpulki jest o tyle istotny, że przy zawieszeniu jej na nieruchomym uchwycie cała rolka już nie podskakuje przy obracaniu, tak jak było we wcześniej dostarczanym filamencie. Wewnątrz rolki można się dopatrzeć jedynie niewielkiego otworu z wystającym końcem żyłki, która przy odpowiednim przycięciu nie powinna specjalnie przeszkadzać.

Dla użytkowników Prime’a nowy rozmiar szpulek będzie z pewnością miłym zaskoczeniem (choć podejrzewam, że do wyczerpania zapasów część filamentów będzie jeszcze zapakowana po staremu). W nowym wydaniu szpulki mieszczą się na zamontowanym w drukarce uchwycie, dzięki czemu nie trzeba stosować żadnych dodatkowych wynalazków do mocowania filamentu:

20150214_110129

Odnośnie samego tworzywa – jego kolor jak na złoty jest dosyć ciemny i zdecydowanie bardziej przypomina brąz. Daleko mu jednak do wynalazków w stylu copperFill czy bronzeFill, czyli filamentów zwierających sproszkowany metal (które swoją drogą są jednymi z najdroższych materiałów do druku). Również wydruki potraktowane złotym lakierem będą w większości wypadków wyglądać lepiej. Niemniej – jak na zwykłe PLA bez dodatków, nowe tworzywo prezentuje się całkiem nieźle, zwłaszcza w intensywnym oświetleniu. Podobnie jak przy użyciu filamentów w innych kolorach wydruki są mocno błyszczące.

Poniżej znajdują się zdjęcia kilku przedmiotów wykonanych ze złotego PLA. Zacząłem od kilku prostych modeli kalibracyjnych – później wydrukowałem fragment kolejnego egzemplarza steampunkowych okularów:

20150214_185610

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments