Prosta blokada do szuflady

Kategoria: Projekty 3D 09 mar 2016

Nie wszystkie projekty z drukarki 3D to grube przedsięwzięcia, pochłaniające długie godziny na projektowanie, druk i dodatkową obróbkę. Od czasu do czasu wpadają mi do głowy pomysły na drobiazgi, gdzie stworzenie modelu zajmuje maksymalnie godzinę czasu, a sam wydruk też coś koło tego. Dzisiejszy odcinek będzie o jednym z takich projektów – blokadzie do szuflady.

Jak powszechnie wiadomo, potrzeba jest matką wynalazku. Zamiast pójść do sklepu i kupić gotowe rozwiązanie na zabezpieczenie przed dziećmi, to trochę z lenistwa, a trochę dla zabawy postanowiłem zrobić je samemu. W moim przypadku chodziło o to, żeby zabezpieczyć szuflady w łóżku przed nieautoryzowanym dostępem dwóch włochatych bestii, które ostatnio nauczyły się je otwierać.

blokada-do-szuflady-02

Model powstał standardowo w Cubify Design i składał się z 3 części – płytki z wystającym progiem oraz oraz 2 kołków, do zamocowania w istniejących w ramie łóżka otworach. Całość dałoby się zaprojektować jako jeden element, jednak wtedy druk wymagałby użycia materiału podporowego (co wiązałoby się z koniecznością dodatkowej obróbki wydrukowanego przedmiotu – a tego chciałem uniknąć).

blokada-do-szuflady-03

Wydrukowanie wszystkich części z PLA zająło 30 minut i pochłonęło 10 gramów filamentu:

blokada-do-szuflady-04

Mimo wcześniejszego wymierzenia wielkości i położenia otworów w ramie łóżka suwmiarką, nie obyło się bez 2 drobnych poprawek w modelu.

blokada-do-szuflady-07

Taka sama blokada została zamontowana pod drugą szufladą po przeciwnej stronie łóżka. Żeby otworzyć każdą z szuflad, trzeba ją pociągnąć trochę mocniej i nieco bardziej do góry – z czym ani dziecko, ani kot bez dodatkowych narzędzi już sobie nie poradzi.

blokada-do-szuflady-08

Inne mniej lub bardziej użytkowe wynalazki, zaprojektowane od zera i następnie wydrukowane, można znaleźć na stronie Projekty.

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
skleroza
skleroza
8 lat temu

kolorek pasuje jak ulał
;-))))

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz
8 lat temu
Reply to  skleroza

Wyszło przypadkiem, w zasadzie tego jasnego zielonego miałem użyć tylko do próbnych wydruków ale już tak zostało :)