Pulsar – nowy ekstruder o przepustowości 2,5 kg/h od Dyze Design

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 30 lis 2020

W lipcu tego roku, jeden z najpopularniejszych producentów ekstruderów do drukarek 3D, firma Dyze Design, zaprezentowała ekstruder Typhoon, którego wydajność wynosiła aż 0,9 kg na godzinę. Ta liczba traci mocno na wartości w obliczu ekstrudera Pulsar tej samej firmy, którego prędkość przepływu wynosi aż 2,5 kg na godzinę.

Dyze Design w branży druku 3D działa od dobrych kilku lat, jednak w obrębie ich działalności nie znajdziemy żadnej drukarki 3D, a jedynie elementy służące do ich budowy. Części te charakteryzuje bardzo wysoka jakość, co przekłada się na wykorzystywanie ich przez wielu znanych producentów drukarek 3D. Do najpopularniejszych elementów konstrukcyjnych od Dyze Design zaliczyć możemy jednak przede wszystkim ekstrudery oraz głowice.

Jak łatwo się domyśleć Pulsar jest ekstruderem przystosowanym do druku 3D z granulatu. Tak duża przepustowość nie jest bowiem możliwa przy korzystaniu z tradycyjnego filamentu. Dla uwydatnienia możliwości tego urządzenia można przytoczyć przykład dwukilogramowego wydruku 3D, który na typowej drukarce 3D powstawałby w około 80 godzin, podczas gdy na drukarce 3D wyposażonej w ekstruder Pulsar trwałoby to zaledwie 45 minut.

Jedynym mankamentem powyższego porównania może być jednak kwestia finansowa. Pulsar ze swoją ceną na poziomie 7 949 USD może być bowiem droższy od całej drukarki 3D, do której go porównywaliśmy. Biorąc jednak pod uwagę, że czas to pieniądz, tego typu porównanie mimo to przemawia na korzyść produktu Dyze Design. Na stronie producenta znajdziemy nawet kalkulator, którym w prosty sposób policzymy jak szybko zwróci nam się zakup ekstrudera Pulsar. Zakładając cenę filamentu na poziomie 25 USD/kg, a granulatu na poziomie 8 USD/kg zwrot kosztów następuje po zaledwie 132 godzinach.

Korzystanie z ekstrudera na granulat ma również inną, bardzo istotną zaletę. Pozwala na łączenie ze sobą wielu rodzajów materiałów, których nie będziemy w stanie kupić na rynku, pod postacią tradycyjnego filamentu. Biorąc pod uwagę, że Pulsar pozwala na druk 3D w temperaturze 500oC zwiększa to jeszcze bardziej nasze możliwości, umożliwiając wykorzystywanie technicznych materiałów wysokotemperaturowych.

Ekstruder Pulsar dostępny jest z dyszami o średnicach 1 mm, 3 mm oraz 5 mm, dzięki czemu użytkownik ma możliwość określenia rozdzielczości druku 3D, z jaką chce drukować. Warto jednak pamiętać, że zarówno prędkość przepływu jak również rozmiary dyszy pozycjonują to urządzenie, jako przeznaczone do szybkiego druku 3D elementów mniej precyzyjnych oraz o dużych gabarytach, takich jak na przykład meble.

Źródło: www.3dprinting.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments