Czinger przedstawia globalną premierę skrzyni biegów z optymalizacją topologiczną, stworzoną dzięki drukowi 3D

Kategoria: ExOne Informacje branżowe 12 paź 2023

Znana z innowacyjności firma Czinger Vehicles, w najnowszym projekcie ponownie dowodzi swoich możliwości. Współpracując z Xtrac, globalnym pionierem w tworzeniu skrzyń biegów dla motorsportu i samochodów o wysokiej wydajności, zaprezentowali pierwszą na świecie skrzynię biegów z optymalizacją topologiczną, a wyprodukowała ją największa drukarka 3D do metalu z portfolio SLM Solutions.

Dzięki wykorzystaniu unikalnego procesu druku 3D z metalu (SLM/DMLS) oraz specjalnego stopu aluminium, Czinger i Xtrac zdołali uzyskać znaczne redukcje masy, wybitne właściwości konstrukcyjne, jakość wykonania oraz efektywność czasową. Ponadto, zastosowanie druku 3D i brak konieczności używania tradycyjnych narzędzi umożliwia szybkie modyfikacje i iteracje projektu. Otwiera to drogę do bieżących ulepszeń i adaptacji, co w dynamicznie zmieniającym się sektorze jest bezcenne. To już nie tylko prototyp, ale gotowe rozwiązanie, identyczne z tym, które trafi do produkcji na masową skalę.

Skrzynia biegów jest następnym przykładem wykorzystania tej zaawansowanej technologii w systemach napędowych, co dodatkowo umożliwia osiągnięcie wyjątkowej wydajności przez samochód 21C od Czinger. Do stworzenia skrzyni biegów użyto specjalnie zaprojektowanego stopu aluminium, który nie tylko jest lekki, ale również wykazuje wyjątkową odporność na obciążenia i zużycie. “Optymalizacja topologii” to fraza opisująca proces projektowania struktury skrzyni biegów w taki sposób, aby każdy jej element był jak najbardziej efektywny pod względem wytrzymałości i masy. Za sprawą zaawansowanych symulacji komputerowych, inżynierowie mogli kształtować elementy tak, aby optymalizować ich formę i konstrukcję, co przyniosło znaczące korzyści w kontekście wydajności.

Photo Cover: SLM Solution

Automatyczna skrzynia biegów z 7 przełożeniami prezentuje zaskakujące parametry. Skrzynia ta wyposażona jest w system sterowany elektrycznie (48V) oraz tzw. “twin barrel system”, co umożliwia niezwykle szybką i precyzyjną zmianę biegów. Mowa tutaj o czasach poniżej 100 milisekund, co w praktyce oznacza prawie natychmiastową reakcję na polecenia kierowcy. Co więcej, skrzynia biegów została zaprojektowana tak, aby współdziałać z napędem elektrycznym (EV). Pozwala to na płynne przełączanie między napędem elektrycznym a tradycyjnym, co jest szczególnie korzystne w jeździe miejskiej. Wspólne dzieło inżynierów z Czinger i Xtrac charakteryzuje się również najwyższym momentem obrotowym w przeliczeniu na masę wśród samochodów dopuszczonych do ruchu drogowego. Oznacza to, że pomimo jej lekkości, jest w stanie przenosić ogromne ilości energii, co jest kluczowe dla osiągów sportowych.

Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy współpracować z inżynierami z Czingera i Xtrac; razem stworzyliśmy zdumiewającą, pierwszą w branży skrzynię biegów, która jest prawdziwym szczytem wydajności. Nie możemy się doczekać, aby pobić kolejne rekordy na torze, gdy wykorzystamy ten system w 21C.Lukas Czinger

Powyższe słowa podkreślają, że wszystkie te zaawansowane cechy techniczne sprawiają, że nowa skrzynia biegów od Czinger i Xtrac to nie tylko przełom w dziedzinie technologii, ale także prawdziwa rewolucja, która może zdefiniować przyszłość branży motoryzacyjnej. Warto również zaznaczyć, że Xtrac ma długą tradycję doskonałości w produkcji skrzyń biegów, z ponad 1 200 unikatowych projektów na swoim koncie. Partnerstwo z Czinger jest kolejnym dowodem na ich zaangażowanie w dążenie do doskonałości oraz że przyszłość produkcji samochodów z użyciem druku 3D do metalu stopniowo staje się rzeczywistością.

Źródło/Source:  www.colmex.pl

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Czinger, SLM Solution, Colmex

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments