Projekt tygodnia – breloki na klucze

Kategoria: Projekty 3D 24 lis 2017

Tydzień temu, przy pomocy plotera laserowego wykonaliśmy okładkę na czytnik książek marki Kindle. Dzisiaj, korzystając z druku 3D w technologii FDM zrobimy dwa breloki-organizery na klucze.

Luzem przemieszczające się po torebce lub plecaku klucze mogą narobić niemało szkód, rysując wszystko na co natrafią na swojej drodze. Nie mniej irytujące jest również to, że nigdy nie można ich znaleźć. Dzisiaj wykonamy dwa rodzaje breloków, które pozwolą nam rozwiązać oba te problemy.

Na portalu Thingiverse nie brakuje tego typu gadżetów, pozostaje tylko wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Ja zdecydowałem się na modele inspirowane scyzorykami, pierwszy wzorowany na scyzorykach Victorinox, drugi z kolei wzorowany jest na rękojeści od noża nieco większego kalibru.

Zaczniemy od projektu łatwiejszego, a ściślej mówiąc szybszego do wykonania. Wydrukowałem go na warstwie 0,2 mm z Easy PLA Fiberlogy i przy użyciu drukarki 3DGence One. Projekt składa się z dwóch elementów, z których jeden wyposażony jest w uchwyt na kółko, za pomocą którego możemy przypiąć go do smyczy lub innego uchwytu na klucze.

Plusem tego typu breloka jest to, że możemy przyczepić do niego praktycznie każdą, parzystą ilość kluczy. Naszym jedynym ograniczeniem jest długość śrub M3 jakie zastosujemy do jego skręcenia. Oprócz wspomnianych śrub potrzebujemy jeszcze podkładek, którymi oddzielamy od siebie poszczególne klucze.

Na koniec pozostaje tylko założyć kółko na przeznaczony na nie uchwyt.

Drugi projekt wykonałem z dwóch kolorów PLA, grafitowego Easy PLA Fiberlogy oraz miedzianego PLA 3DColor. Model ten składa się z nieco większej liczby elementów, ale jego konstrukcja jest też o wiele ciekawsza. W centralnej części breloka zastosowano wygodny w użyciu dysk blokujący, który po odpowiednim ustawieniu umożliwia lub ogranicza nam dostęp do kluczy. Dzięki temu rozwiązaniu klucze samoistnie nie wysuną się z obudowy.

Tym razem stosowanie podkładek nie jest wymagane, a płynny ruch kluczy zapewniony jest dzięki małym tulejkom dystansowym, których długość definiuje ile kluczy możemy zmieścić w breloku.

Ten model również wyposażony został w uchwyt na kółko.

Obie wersje prezentują się następująco…

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wynalazca.tv
6 lat temu

Łukasz dodaj do tego czujnik geolokalizacji + głośnik co robi hałas + apkę na telefon i biorę > moja ekipa zna mnie z tego, że codziennie gubię swoje klucze. Ładnie Ci wyszło :D ~Vinci