ACEO prezentuje druk 3D z przewodzącego prąd silikonu

Kategoria: Materiały do druku 3D Przemysłowe drukarki 3D 02 kw. 2019

Jednym z bardziej ciekawych materiałów, które powoli podbijają rynek druku 3D jest silikon. W ostatnich latach kilka firm podchodziło do tego tematu, prezentując swoje rozwiązania w tym zakresie. Firma ACEO postanowiła rozszerzyć nieco możliwości druku 3D z silikonu, wprowadzając rodzaj materiału, który ma właściwości przewodników elektrycznych.

Silikon jest dość powszechnie stosowanym materiałem, dlatego też pojawia się coraz więcej drukarek 3D, które są w stanie z nim współpracować. Jedno z ciekawszych rozwiązań zaprezentowała jakiś czas temu firma SpectroPlast, która umożliwia druk 3D z praktycznie każdej, dostępnej na rynku żywicy silikonowej, poprzez mieszanie jej z odpowiednim fotoinicjatorem. Należąca do grupy Wacker Chemie AG niemiecka firma ACEO opracowała swój sposób na druk 3D z tego materiału.

Ich technologia przypomina nieco technologię PolyJet. Kolejne warstwy silikonu precyzyjnie nanoszone są na platformę roboczą, a następnie utrwalane przy pomocy światła UV. Po wydrukowaniu cały model umieszczany jest w piecu, gdzie w temperaturze 200oC jest ostatecznie utwardzany przez około cztery godziny.

Z racji tego, że silikony są często wykorzystywane w aplikacjach, w których wymagana jest przewodność elektryczna, to jedna z pierwszych przygotowanych przez Niemców odmian posiada takie właśnie właściwości. Materiał ten można wykorzystywać do budowy wszelkiego rodzaju siłowników, czujników, elementów grzejnych, jak w również w medycynie. Tworzywo to zachowuje pełnię swoich właściwości przewodzących w temperaturze do 200oC oraz przy wydłużeniu sięgającym do 25%.

Potencjalnych zastosowań nowego materiału może być znacznie więcej, a pojawienie się silikonów o zupełnie odmiennych właściwościach również nie jest wykluczone. Sama technologia potrzebuje jednak jeszcze trochę czasu zanim zostanie wprowadzona do przemysłu oraz innych branż.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments