CAM Bioceramics prezentuje materiały ceramiczne klasy medycznej do systemów DLP od Admatec

Kategoria: Druk 3D w medycynie Materiały do druku 3D Materiały do druku 3D Stomatologia 11 cze 2020

Admatec, holenderski producent drukarek 3D do ceramiki, pracujących w technologii fotopolimerowej, ogłosił że z opracowanych przez nich systemów będą mogli teraz korzystać specjaliści z branży medycznej oraz stomatologicznej. Wszystko to za sprawą CAM Bioceramics, która opracowała materiały ceramiczne klasy medycznej, kompatybilne ze wspomnianymi drukarkami 3D.

Admatec jest twórcą technologii Admaflex, która znalazła zastosowanie w ceramicznych drukarkach 3D tego producenta. Pozwala ona między innymi na drukowanie modeli ceramicznych ze ściankami o grubości do około 100 mikrometrów. W ofercie holendrów znajduje się kilka urządzeń, z których największe posiada obszar roboczy na poziomie 238 x 192 x 500 mm. Przestrzeń ta daje możliwość wykonywania większych implantów lub całej serii mniejszych, wykonywanych podczas jednego procesu druku 3D.

W ostatnim czasie firma Admatec skoncentrowała się na wielomateriałowym druku 3D w technologii fotopolimerowej, stosując kombinacje takie jak hydroksyapatyt oraz tlenek cyrkonu, które przeznaczone mają być do wykonywania implantów żuchwy. W międzyczasie nawiązano jednak współpracę z CAM Bioceramics, której efektem jest opracowanie materiałów ceramicznych klasy medycznej z certyfikatem ISO 13485:2016, przystosowanych do technologii Admaflex.

CAM Bioceramics to jeden z czołowych dostawców rynku ortopedycznego oraz dentystycznego, specjalizujący się między innymi w materiałach do rekonstrukcji kości, opartych na fosforanie wapnia. Poczynione w ostatnich latach osiągnięcia w zakresie materiałoznawstwa pozwoliły tej firmie na opracowanie zaawansowanej ceramiki do zastosowań w produkcji narzędzi chirurgicznych oraz implantów długoterminowych.

Tego typu tworzywa, które są zarówno biokompatybilne, jak również bioresorbowalne stanowią idealną alternatywę do powszechnie stosowanych implantów. Dzięki ich unikalnym właściwościom, zostają wchłaniane przez organizm i zastępowane natywną tkanką kostną. Eliminuje to całkowicie konieczność przeprowadzania dodatkowego zabiegu usuwania implantu po zakończonym procesie gojenia. Według Admatec absorpcja hydroksyapatytu zajmuje na tyle dużo czasu, że organizm ma zapewnioną odpowiednią ilość czasu na leczenie.

Współpraca pomiędzy obiema firmami pozwoli na stworzenie potężnego ekosystemu zarówno dla centrów medycznych, jak i producentów różnego rodzaju narzędzi medycznych.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments