W Kenii powstaje osiedle 52 drukowanych w 3D domów

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 24 gru 2021

Według najnowszych szacunków, przy obecnej prędkości przyrostu populacji na świecie, do 2030 roku ludzkość stanie w obliczu znaczącego niedoboru mieszkań. Problem ten nie ominie zwłaszcza krajów afrykańskich, dlatego też już teraz fundacja 14Trees próbuje ograniczyć jego wpływ w Kenii, gdzie powstaje właśnie osiedle 52 drukowanych w 3D domów.

Nie jest to pierwszy tego typu projekt realizowany przez 14Trees w Afryce. W okolicach wakacji informowaliśmy bowiem o pierwszej na świecie wydrukowanej w 3D szkole, która powstała w Malawi i również była projektem wspomnianej organizacji. Zlokalizowane w kenijskim mieście Kilifi, Mvule Gardens przedsięwzięcie jest częścią większego projektu „Big 4”, mającego na celu zwiększenie dostępności przystępnych cenowo mieszkań dla lokalnej społeczności.

Cieszymy się, że możemy budować w Kenii jeden z największych na świecie drukowanych w 3D projektów mieszkaniowych dostępnych po przystępnych cenach. Przy dzisiejszej szybkiej urbanizacji oczekuje się, że do 2030 r. ponad trzy miliardy ludzi będzie potrzebować niedrogich mieszkań. Ten problem jest najbardziej dotkliwy w Afryce, a kraje takie jak Kenia już borykają się z szacowanym niedoborem dwóch milionów domów.Jan Jenisch, dyrektor generalny Holcim

Do budowy osiedla wykorzystuje się drukarkę 3D BOD2, dostarczoną przez renomowaną firmę COBOD. Urządzenia tej marki mają na swoim koncie wiele ciekawych projektów, w tym między innymi wspomnianą już szkołę w Malawi, trzypiętrowy budynek w Niemczech oraz kilka domów zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych. Z ich pomocą można budować konstrukcje o długości i szerokości do 10 metrów. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest ograniczenie śladu węglowego aż o 50%, w porównaniu z powszechnie stosowanymi w budownictwie metodami.

Do budowy ścian wybrano jedną z najnowszych gam materiałów opracowanych przez wchodzącą w skład organizacji 14Trees firmę Holcim. TectorPrint to sucha zaprawa, która nadaje wydrukowanym ścianom wytrzymałość pozwalającą na utrzymanie ciężaru całej konstrukcji oraz pozwala na znaczące ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko. Więcej na temat samego  projektu oraz wykorzystanych w nim materiałów można dowiedzieć się tutaj.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: 14Trees

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments