MINGDA 3D MD-400D duża drukarka 3D z systemem IDEX

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 21 lip 2023

Chociaż drukarki 3D z systemem IDEX cieszą się coraz większą popularnością, to posiadają jedną znaczącą wadę – stosunkowo nieduży obszar roboczy. Za sprawą producenta tego typu urządzeń, firmy MINGDA 3D sytuacja ta uległa znaczącemu polepszeniu. Ich najnowszy model MD400D wyróżnia się przestrzenią pracy o zakresie 400 x 400 x 400 mm.

IDEX to system dwóch niezależnie poruszających się ekstruderów, z których każdy wyposażony jest w głowicę drukującą. Pozwala to nie tylko na drukowanie z dwóch różnych materiałów, ale też drukowanie w tym samym czasie dwóch takich samych modeli 3D. Ze względu na konieczność zmieszczenia na jednej osi dwóch karetek, drukarki wyposażone w takie rozwiązania posiadają nieco mniejsze niż wynikałoby to z ich gabarytów obszary robocze (z reguły w granicach 200-300 mm w każdej z osi).

Chiński producent MINGDA 3D chcąc przenieść swoje urządzenie w skalę przemysłową, poza obszarem roboczym na poziomie 400 x 400 x 400 mm, wprowadził też szereg innych ulepszeń. Zacznijmy jednak od klasycznych możliwości systemu IDEX. Jak wiemy pozwala ona na kilka trybów pracy. Możemy drukować modele dwukolorowe, modele jednokolorowe z wykorzystaniem materiału podporowego, dwa takie same modele w trybie duplikacji oraz dwa takie same modele w trybie odbicia lustrzanego.

Photo Cover: MINGDA 3D

Poza rozmiarem, który można uznać za przydatny dla przemysłu, na korzyść tej branży zadziałają również funkcje, takie jak automatyczne poziomowanie platformy roboczej oraz ekstrudery wyposażone w wysokotemperaturowe głowice, które mogą rozgrzewać się do 350oC.  Pozwoli to na druk 3D z filamentów takich jak PET-CF, Nylon -CF, Nylon z domieszką włókna szklanego, ABS-CF oraz innych wysokowydajnych materiałów.

MD400D posiada całkowicie metalową konstrukcję, platformę roboczą z PEI oraz system filtracji powietrza. Wyposażono ją również w łatwy w obsłudze ekran dotykowy.

Źródło: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: MINGDA 3D

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments